Yapıcıoğlu’ndan gazetemize ziyaret Çözüm sürecinde duvara tosladılar

HÜDA PAR eski Genel Başkanı ve Diyarbakır Bağımsız Milletvekili adayı Zekeriya Yapıcıoğlu, Gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Ercan Akkar’ı ziyaret ederek, önemli açıklamalarda bulundu. Çözüm süreci döneminde ilgili hükümeti uyardıklarını belirten Yapıcıoğlu, “Biz o zaman uyarılarımızı yapmıştık ve duvara toslayacaklarını kendilerine söylemiştik. Duvara tosladıktan sonra bizlere inandılar ama iş işten geçmişti” dedi.

10:46:54 | 2018-06-08
-- Adversting 5 --

Sedat IRMAK

DİYARBAKIR - 24 Haziran yapılacak milletvekilliği seçimlerine “bağımsız” aday olarak girebilmek için partisinin genel başkanlığından istifa eden HÜDA PAR eski Genel Başkanı ve Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Adayı Zekeriya Yapıcıoğlu, Gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Ercan Akkar’ı ziyaret ederek, gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Burada Akkar ile bir süre sohbet eden Yapıcıoğlu daha sonra çözüm sürecinin bitmesi, Kürt sorununa hükümetin ve kendilerinin yaklaşımına ilişkin çok önemli açıklama yaptı.

HÜDAPAR’ın Kürt meselesinde net olmadığı yönünde iddiaların olduğu sorusu üzerine Yapıcıoğlu, “Bazıları seçim sürecine girildiğinde, dostlar alışverişte görsün ve ben Kürt mahallesinde de şirin gözükeyim diye bir şey söylüyor olabilirler. Birileri bizi bunlarla da itam edebilir. Fakat biz partimizi kurarken, her parti gibi bizlerde bir parti programı yazdık ve İçişleri Bakanlığına teslim ettik. Kürt meselesine müstakil bir başlık ayırarak ve bu meselenin ne olduğu ve çözümü ne olacağı konusunda kendi parti kurumsal görüşümüzü illettik. Biz diyoruz ki mutlak suretle Kürtçe başta olmak üzere, yeterli talep olması halinde her vatandaş kendi anadilinde eğitim alabilmeli ve bu bizim parti programımızdır. Şimdi teknolojinin bu kadar yükseldiği, arşivlerin bu kadar göz önünde olduğu ve parti programının sitemizde yüklü olmasını görmeden ve hiçbir şey bilmeden bizleri suçlayanları ben iyi niyetli olarak değerlendirmem mümkün değildir. Bunu bir tembellik olarak görüyorum. Bizlere suçlayıcı yaklaşanlar dönüp baktıklarında ne dediğimizi çok iyi görecekler ve bizler meselelere ilkesel olarak yaklaşıyoruz” dedi.

“Kardeşliğin hukuku yerine getirilmiyor”

HÜDA PAR’ın Kürt meselesinin çözümü en sağlıklı çözüm olduğunu belirten Yapıcıoğlu, “Bizler diyoruz ki yapılan yanlışlara rağmen Kürtler birlikte yaşamak istiyor. Fakat birlikte yaşamanın temelini sağlamlaştırmak için adaletin tesis edilmesi en önemli hususlardan biridir. Kardeşiz ama kardeşliğin bir hukuku vardır ve o hukuk yerine getirilmelidir. Şuanda kardeşliğin hukuku yerine getirilmiyor. Hükümet Kürt meselesine şiddetle yaklaşıyor, bir terör sorunu olarak görüyor. Hükümet yanlış yapıyor. Kürt meselesi çok boyutlu bir meseledir ve hükümetin bu meseleyi çözmek gibi bir mükellefiyeti vardır. Hepimiz elimizi taşın altına koymak gibi bir sorunumuz vardır, ama en çokta görev başında olanlara bu iş düşüyor” ifadelerini kullandı.

 

“Çözüm sürecinde duvara tosladılar”

Son olarak çözüm sürecine de değinen Yapıcıoğlu, “Adına çözüm süreci dedikleri süreçte, o yolun bir çıkmaz yol ve çıkmaz sokak olduğunu biz söyledik. Çünkü isimlendirme yanlıştı, çünkü hedef yanlıştı, çünkü birileriyle oturup konuşanlar her birisi aynı cümleleri kururken o cümlelere farklı manalar yüklüyorlardı. Biz o zamanda uyarılarımızı yapmıştık ve duvara toslayacaklarını kendilerine söylemiştik. Duvara tosladıktan sonra bizlere inandılar ama iş işten geçmişti. Ben öyle inanıyorum ve diyorum ki; Birgün herkes HÜDA PAR’ın çözümlerine gelecektir” diye konuştu.

-- Adversting 6 --

 
ETİKET :  

Tümü