Hemen hemen hepimiz toplu taşıma araçlarını kullanmışızdır. Geçenlerde  toplu taşıma araçlarından olan belediye otobüsüne bindim. 65 yaş üzeri bireylerin ücretsiz bindiği güzel bir uygulama var. Otobüs biraz kalabalık ayakta bekleyenler de var. Bir durağa yanaştı otobüs,  yaşlı tabir ettiğimiz 65 yaş üzeri biri bindi. Önlerde kimse yer vermedi orta sıraya doğru ilerledi. Orada bulunan genç erkek ve kızlar (her hallerinden beli ediyordu ki üniversite öğrencileri) başlarını önlerine eğmiş müzik dinleyen mi, sanki orda yaşlı biri yokmuş gibi davranan mı, başını başka tarafa çeviren mi, kısacası gençlerden hiçbiri kalkıp yer vermedi. Yaşlı dayı orta sırada bulunan oturma yerlerinin önünde ayakta durmaya başladı. Önünde oturanlarda iki genç bayan, onu görünce yüzlerini başka taraf çevirip görmemezlikten geldiler. Öyle bir kural var ya ilk önce bayanlar oturur sonra diğer sınıf insanlar. Bayanların kendinden yaşlı birine yer vermesi olamaz ki. Orta sırada oturan biri (yaklaşık 50 yaşlarında)  baktı gençlerin hiçbiri yer vermiyor kalkıp yerini o yaşlı dayıya verdi. Beli ki vicdanı hiç rahat değildi kendinden biraz büyük birinin ayakta durmasına. Beli ki aile terbiyesi almış 50 yaşındaki adam… (Bu arada bende arka sıralarda ayakta bekliyordum.) Bu olay karşısında kendimi batı ilerinden birindeymişim hissine kapıldım.

Bu tür olaylar batı kültüründe normal karşılana bilinir. Ama bizim kültürümüzde hiçte uygun bir davranış olarak karşılanmaz. Batı terbiyesinde yaşlıya hürmet, saygı ve sevgi diye bir anlayış yoktur. Bu anlayış olmadığı içindir ki, Batı'da yaşlanan ana babalar (yaşlılar) düşkünler evine terk edilirler. Yetiştirdikleri evlatlarında ana baba hakkı diye bir düşüncenin bulunmadığından ve yaşlıya hürmet, saygı ve sevgi bilincinin oluşturulmadığından herkes kendi kendiyle baş başa kalır. Yaşlısına hürmet etmeyen, saygı göstermeyen toplumun geleceğinden bir şeyler beklenilmez. Çünkü bugünün gençleri yarının yaşlılarıdırlar. Onlar bugün yaşlılarına hürmet etmez, saygı göstermezse yarın kendilerine de hürmet edilmez, saygı gösterilmezler... Bu dönemde yaşlılar ise kendilerini üzüntülü bir geleceğin başlangıcı olarak görürler.

Bizleri bugünlere ve geleceğe hazırlayan yaşlılarımız için hayatı kolaylaştırmak ve kimseye muhtaç olmadan yaşamalarını sağlamak öncelikle bizim gibi bireylerin görevidir. Ayrıca devletin ve hükümetin, belediyelerin, sivil topum kuruluşların  öncelikli görevleri arasında olmalıdır.

Dünyada doğuşta beklenen yaşam süresinin uzamasıyla birlikte “yaşlanan” toplumlar çoğalmıştır. Değişik tanımları olmasına rağmen “yaşlı” sözcüğü 65 yaş ve üzeri grup için kullanılmaktadır. Bilim adamlarına göre Dünya bir yandan yaşlanırken, içinde bulunan bireylerinde her geçen gün yaşlanmakta yani yaşlı nüfus artmaktadır. Özellikle gelişmiş ülkelerde git gide yaşlılık oranı artmakta iken şu anda gelişmekte olan ülkelerde bu ve benzeri durumlarla karşı karşıya gelmektedir.

Yaşlı bireylerin toplumla bütünleşmesi, daha aktif ve yaşama bağlı kılınmaları amaçlanmalı, her platformda ilgili birey, kurum ve kuruluşları bir araya getirilmeli, çeşitli bilimsel, sosyal ve kültürel etkinliklerde sorunlara çözüm yolları aranmalıdır. Her insan için değişik mana ve önem ifade eden yaşlılık, hayatın çok özel bir dönemidir. Yaşlılarımız dün ile bugün arasında köprü kuran, kültürümüzü ve değerlerimizi yarınlara taşımamızı sağlayan en değerli varlıklarımızdır. Yaşlılık dönemi itibar gerektirmektedir bu aynı zamanda bir minnet borcudur. Yaşlı bireylerin toplumla bütünleşmesi, daha aktif olması ve yaşama bağlı kılınmaları gerekir.

Dediğim gibi unutmayalım ki nasıl dün çocuktuk, bugün genciz, yarında biz yaşlanacağız ve yaşlı olacağız. Tabi ki yaşlanınca sizlere de böyle davranılmasını istemezsiniz. Vakit varken yaşlılara karşı yaptığınız tüm yanlışlardan ve kötü davranışlardan vazgeçip, yeni bir sayfa açın ve bu sayfaya etrafınızda bulunan yaşlı insanları sığdırmaya çalışın.

Yaşayan herkes bir gün yaşlanacaktır.

Ne ekersen onu biçersin.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol