Yeşil kuşak çalışmalarında, yeşile saygısızlık

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin, en önemli projelerinden biri olan 80 bin metrekare alan üzerine inşa edilen, ‘Yeşil Kuşak’ projesi çalışmalarında ağaçların aslına uygun olarak yerlerinden sökülmesi ve muhafaza altına alınması gerekirken, iş makineleriyle parçalanarak adeta katledilmesi fotoğraf karelerine yansıdı. Yaşananları cep telefonlarına kaydeden vatandaşlar, olayı saygısızlık olarak nitelerken, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Daire Başkanı Sait Kılıç ise, ağaçların aslına uygun bir şekilde zarar verilmeden söküldüğünü belirterek, söz konusu kepçe operatörünün tespit edilerek gerekli yasal işlemin başlatacaklarını söyledi.

23:56:38 | 2018-06-11
-- Adversting 5 --

Sedat IRMAK – ÖZEL HABER

DİYARBAKIR - Vatandaşlara dinlenme ve kentte yeşil alanları artırma amacıyla çalışmalarını sürdüren Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, söz konusu Şanlıurfa yolu üzerinde, Yeni Hal ile Mahabad Kavşağı arasına inşa edilecek olan ve 80 bin metrekare, aralarından Tekel Caddesi ile Şanlıurfa Yolu kavşağı, doğu ucunda ise Ceylan-Karavil AVM kavşağı Yeşil Kuşak projesinde çalışmaları kapsamında yol kenarlarında bulunan ağaçlar sökülmesi yerine kepçe ve iş makineleriyle parçalanarak adeta katledildi.

“Proje iyi ama ağaçların katledilmesi saygısızlık”

Şanlıurfa Yolu üzerine konumlanan hastane, kamu kurumları ve okul gibi işlevlere duyarlı şekilde geliştirilen projede özellikle hastane alanlarının bulunduğu bölgelerde dinlenme ve oturma alanlarına ağırlık verilmesini iyi bir proje olarak değerlendiren Vatandaşlar, iş makineleri ve kepçe operatörleri tarafından bilinçsiz bir şekilde parçalanarak sökülen ağaçların bir kenara atılarak katledilmesine yeşile saygısızlık olarak değerlendirerek, yaşananları cep telefonlarınca çekip belediye yetkililerine tepki gösterdiler.

“Aslına uygun söküm yapılsın”

Kepçe operatörünegece 01:00 sıralarında çalıştığı esnada tepki gösterdiklerini fakat ilgili operatörün kendilerine “Ne olmuş ki, sadece ağaç söküyoruz” demesine anlam veremediklerini ifade eden vatandalar, ağaçların aslına uygun bir şekilde sökülmesini ve yaşananlardan ötürü belediyenin gereğini yapmasını istediler.

Gerekli yasal işlem başlatıldı

Konuyla ilgili olarak görüştüğümüz Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Daire Başkanı Sait Kılıç, Yeşil Kuşak çalışmaları sırasından ağaçların aslına uygun bir şekilde zarar verilmeden söküldüğünü belirterek, olayla ilgili olarak söz konusu kepçe operatörünün tespit edilerek gerekli yasal işlemin başlatacaklarını söyledi.

“Yüz binlerce çiçek dikilecek”

Yeşil Kuşak projesi hakkında da bilgi veren Kılıç, “Büyükşehir Belediyesi olarak yeşile çok önem veriyor ve koruyoruz. Yeşil Kuşak projesi kapsamında en büyük meydan Şanlıurfa Yolu Ceylan-Karavil AVM tarafına yapılacak. Proje kapsamından 80 bin metrekarelik Yeşil Kuşak projesinde alana binlerce ağaç ve mevsimlik kışlık ile yazlık olmak üzere farklı türlerde yüz binlerce çiçek dikilecek ve proje kapsamında süs havuzlarına da yer verilecek. Bunların hepsi Diyarbakır’a ve yeşile verdiğimiz önemin göstergesidir” diye konuştu.

-- Adversting 6 --

 
ETİKET :   Yeşil kuşak çalışmalarında yeşile saygısızlık

Tümü