Herkes 2020 yılına özgürlük ve demokrasi umutlarıyla girmek isterken, ABD ve İran krizi her şeyi tersine çevirdi. Ekim ayı başından bu yana gösterilere sahne olan ve derin bir yönetim krizi yaşayan Irak’ta, İran Generali Kasım Süleymani’nin ABD tarafından öldürülmesiyle kriz ve kaos daha da derinleşti.

Yeni yılın Ocak ayının ikinci gününde İran’ın beyni, kalbi ve ayakları olan General Kasım Süleymani’yi vuran Amerika dünyayı şoka soktu. Böylece kırk yıldır süren ABD-İran gerginliği en üst saldırı ile sonu belirsiz bir savaş halini aldı ve bir alacakaranlığa dönüştü.

Bilindiği gibi saldırı önce Haşdi Şabi taraftarları ABD’nin Bağdat’taki elçiliğini kuşatmaya almış ve elçiliği tahribata uğratmıştı. Göstericiler elçilikten ayrıldıktan sonra ABD de hamlesini yaptı ve büyük vuruşunu gerçekleştirdi.

İran’ı zayıflatma, kuşatma ve İsrail’i koruma stratejisi güden ABD şok etkisi yapan bu vuruşuyla İran’a karşı filen savaş başlatmış oldu. ABD Başkanı Donald Trump Ortadoğu’da başka savaşa izin vermeyeceği sözünü vermesine rağmen yaptığı bu saldırıyla asıl şimdi savaşı başlattı.

ABD’nin saldırısı sonrası hiçbir ülke kınama mesajı yayınlamadı. Her ne kadar başta Rusya ve Çin olmak üzere birçok ülke sükunet çağrısında bulunsa da belli ki herkes ABD ve İran savaşının karşısında büyük bir kaygı yaşıyor. Bu yüzden de derin bir sessizlik de hakim.

Darbe yiyen İran şuan büyük bir sarsıntı yaşıyor ve sürekli intikam yemini ediyor. İran’a müzakere çağrısında da bulunan Amerika ise esasında İran’a teslim ol diyor. Peki, İran teslim mi olacak, yoksa intikam mı alacak. İşte herkes İran’ın yapacağı hamleyi bekliyor.

Amerika için uluslararası çıkarlar söz konusu olduğunda genelde cumhuriyetçiler ve demokratlar birlikte hareket ederler ve kongreden de kararlar öyle çıkar. Fakat İran Komutanı Süleymani’nin öldürülmesine demokratlar tepki gösterdi. Peki, Donald Trump’ın talimatıyla yapılan bu vurulma Amerika’ın çıkarları doğrultusunda mı oldu, yoksa Trump’un kendini korumaya aldığı bir hamle mi oldu, burası tartışma konusu. Çünkü 3 Kasım 2020’de Amerika’da Başkanlı seçimi gerçekleştirilecek.

Ölümü dünya ülkeleri tarafından 3. dünya savaşının başlangıcı olarak da gösterilen Kasım Süleymani ise çok zulümkar bir insan olarak tanınıyor. Birçok ölüm ve yıkıma neden olmuş bir isim. En son da Irak’taki eylemcilere yapılan suikastların onun emriyle yapıldığı söyleniyor. Süleyman Kasımı İran’ın Irak, Lübnan, Gazze ve Afganistan politikalarından sorumluydu. İran için çok önemli bir isimdi.

Son olarak ahir zaman peygamberi olan Hz. Muhammed’in “Kıyamet fitnesi” ile ilgili olarak; “Bildiğimi bilseydiniz, çok ağlar az gülerdiniz” sözüyle yazımızı bitirelim.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol