Diyarbakır’da operasyon: 14 gözaltı

Diyarbakır’da DTK soruşturması kapsamındaeski milletvekillerinin de aralarında bulunduğu 14 kişi göz altına alındı.

Diyarbakır'da, PKK/KCK'nın sözde "yasama organı" konumunda olan Demokratik Toplum Kongresi'nde (DTK) delege ve yapı adına eylem ve faaliyetlerde bulundukları tespit edilen 17 şüpheli hakkında başlatılan soruşturma sürüyor.

Soruşturma kapsamında yakalama kararı çıkarılan aralarında eski HDP Siirt Milletvekili Hatice Kocaman'ında bulunduğu 17 şüphelinin adresinde arama yapıldı. Operasyonda eski HDP Siirt Milletvekili Hatice Kocaman ve bazı HDP'lilerin de bulunduğu 14 şüpheli yakalandı.

3 şüphelinin ise yakalanmasına yönelik operasyon devam ederken aramalar sırasında av tüfeği, 35 fişek, hakkında toplatma kararı bulunan kitaplar, dokümanlar ve flaş bellek, hafıza kartları, cep telefonları, sim kartları, diz üstü bilgisayar, ele geçirildi.

Yapılan operasyona tepki gösteren Emek ve Demokrasi Platformu, basın açıklaması düzenledi. Açıklamada konuşan platformun Dönem Sözcüsü AbdussamedUcaman, “Dünya pandemi ile uğraşırken, Türkiye’de gözaltı operasyonları düzenleniyor. En son 82 siyasetçi, belediye başkanı ve aktivist gözaltına alındı. Dün yine içinde STK üyelerinin de bulunduğu gözaltılar yaşanmış bulunmaktadır. Tüm bu yaşanan ve yaşatılanlar hayırlı hiçbir sonuca götürmeyeceğini biliyoruz ve buna karşı tüm demokratik haklarımızı kullanacağımızı bildiririz” dedi.

İktidarın dilini eleştiren Ucaman, “Biz Emek ve Demokrasi Platformu olarak bu kutuplaştırıcı dilin toplumsal barışa hizmet etmediğini, aksine işkenceye, hukuksuzluğa ve anti-demokratik uygulamalara hizmet ettiğini ve iktidarın dilini değiştirmesini talep ediyoruz ve diyoruz ki; müzakereler yeniden başlasın, barış yeniden inşa edilsin!” ifadesinde bulundu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol