Okulda cinsel istismar iddiası!

Diyarbakır’ın Dicle ilçesine bağlı bir kırsal mahallede bir ilköğretim okulunda sınıf öğretmenliği yapan D.B.’nin,  7 kız öğrenciye cinsel tacizde bulunduğu iddia edildi.

Sınıfta çıkan bir kavgadan sonra erkek öğrencilerin olayı duyurması üzerine 4 Ekim’de 9 yaşındaki 4 kız öğrenci ifade vermek üzere önce Dicle Jandarma Karakolu'na daha sonra Diyarbakır’da bulunan Çocuk İzlem Merkezi’ne (ÇİM) götürüldü. Pedegog eşliğinde ifadesi alınmak istenen çocukların korktukları ve pedegogun erkek olması nedeniyle çekindikleri için ifade veremediği öğrenildi. Daha sonra yaşadıklarını detaylarıyla ailelerine anlatmasıyla, çocukların aileleri öğretmen hakkında yeniden şikayetçi oldu. Yaşadıklarının ardından bir haftadır okula gidemeyen çocukların ailelerin şikayetlerine rağmen D.B. hakkında herhangi bir işlem yapılmamasına tepki gösterdi.

 ‘KIZIM O AKŞAM HİÇ KONUŞMADI’

9 yaşındaki kız çocuğun annesi S.K., olay gününü şöyle anlattı: “Öğleye doğruydu haberi duyduk. Eşim hemen okula koştu, kızımı eve getirdi, etkilenmemesi için konuşmamı istemedi. Ben de konuşmadım. Kızım ifade verecekti. Gözleri dolu bir şekilde bana bakarak ‘anne ben gitmek istemiyorum, bize ayıp sorular soruyorlar’ dedi. Bende böyle şeyler yaşayıp yaşamadığını sordum. Kızım da öğretmeninin özel yerlerine dokunduğunu söyledi. Bende kızıma O’na güvendiğimizi ve açıkça ifade vermesi gerektiğini söyledim. Daha sonra aileler Dicle Jandarma Karakolu'na ifade vermeye gitti. İfadeler akşama kadar sürdü, sonrasında ise 4 kız çocuğu pedagog eşliğinde ÇİM’e gönderildi. Fakat pedagog erkek olduğu için kızların hiçbiri anlatamamış, utanmışlar. Kızım o akşam eve geldiğinde hiç konuşmadı.”

BAŞKA ÇOCUKLAR DA VAR

 Olayın yaşandığı 4 Ekim Pazartesi gününden bu yana çocuklarını okula göndermediklerini kaydeden S. K. şunları öne sürdü:

 “Bu öğretmen bugün buradan gider ama gidip başka çocukları istismar eder. Bu öğretmen sekiz yıldır burada ve önceki öğrencileri de, taciz edildiklerini söylemeye başladı. Kız çocukları korkudan söyleyemediklerini anlatıyorlar. Biz biran önce bu öğretmenin meslekten men edilmesini ve en ağır ceza ile yargılanmasını istiyoruz. Bu olayın üstünün kapatılmasını istemiyoruz. Başka çocuklar yanmasın.”

 Bir diğer veli L.C. ise öğretmenin kızını korkutması nedeniyle Diyarbakır’da ifade veremediğini söyledi. L. C., “Kızım ağlıyordu, titriyordu, hiçbir şey demiyordu. Erkek çocuklar anlatıyordu öğretmenin sapık olduğunu söylüyorlardı. Ama biz inanmadık. Kızıma sordum doğru olup olmadığını o da korkudan söyleyemediğini anlattı. Sınıf kapısının arkasına masa koyup, çocuklara cinsel tacizde bulunuyormuş. Bir çocuk yalan söyler, iki çocuk yalan söyler çocukların hepsi aynı şeyi anlatıyor. Çocuklar niye böyle bir yalan söylesin. Daha çok şey yapmış çocuklarımıza ama söylemekten tiksiniyorum. Henüz 9 yaşında küçük kız çocuğu ve psikolojisi bozuldu” diyerek tepki gösterdi.

 ‘TUTUKLANSIN’

 “Hak hukuk neyse onu yapsınlar” diyen L. C., “Daha 20 gün sonra kadın pedagog gelecekmiş de öyle tekrar ifade alacaklarmış. 20 gün niye duralım, biz bekledikçe o adam dışarıda gezecek. Biz onun tutuklanmasını istiyoruz” dedi.

Bir diğer veli D. D. ise, olayı geç fark ettiklerine değinerek, “Öğretmenin böyle bir şey yapacağına inanmadık fakat sonra eve gelince kızımı dinleyince olayı anladık. Her şeyi yapmış çocuklarımıza. Tekrar şikayetçi olduk fakat daha hiçbir şey olmadı. İlgilenmiyorlar, ilgilenseler dışarıda olmaz. Failler serbest bırakılmamalı. Öğretmenlik yapamasın. Bu yaptıkları yanına kalmasın. Kızımın psikolojisi bozuldu, okula gitmek istemiyor artık. Bizi geçiştiriyorlar. Kabul etmiyoruz. Yetkililer görevini yapsın” diye konuştu. (M.A)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol