Münster’deki Westfälische Wilhelms Üniversitesi’nin öğrencileriyle yaptığım görüşmelerde Almanya’nın sosyal devlet anlayışı üzerinde konuştuk.Öğrencilerin geleceğe dönük kaygılarının olmadığını gördüm. Sevdikleri meslekle ilgili ileride iş imkânı bulamama kaygısı olmadığı için hangi bölümü istiyorlarsa rahat bir şekilde yazdıklarını ve okuduklarını gördüm.

Alman gençlerinin bizden eksik bir yönü siyasetle alakadar olmamalarıydı.Aslında bu bir eksiklik mi yoksa avantaj mı bilmiyorum. Hatta ben onlara Münster Belediyesi’nin çalışmalarından, Merkel’in gitmesini nasıl karşılıyorsunuz diye sorduğumda net bir cevap alamadığımı ve bu konularla uzaktan yakından ilgilenmediklerine, birkaç ay sonra sınıfça Norveç’e kuzey ışıklarını izlemeye gideceklerini ve orada tur planlarının üzerinde çalıştıklarını söylediler. O an ki yüz ifademin keşke bir fotoğrafını çekseydiler. Bizde ise 10 yaşındaki çocuk bile artık bilgisayar alacağı zaman merkez bankasının faiz kararını bekler hale gelmiş durumda:) Aslında siyasetçilerimiz farkında olmadan 7’den70’e hepimize kazandırdığı bu politik düşünce yapının ileride genç nesillerimize birer avantaj olacağını düşünüyorum. Yalnız erken yaşlandırdığı aşikâr.

Rusya-Ukrayna savaşının Avrupa halkı üzerinde ciddi bir kaygıya sebebiyet verdiğini gördüm. Kaygıları Ukrayna’nın toprak bütünlüğüyle ilgili bir kaygı değildi öyle olsaydı Ortadoğu’daki savaşlardan da kaygı duyarlardır. İnsan hakları ile ilgili olduğunu da düşünmüyorum, ki öyle olsaydı yıllardır Ortadoğu’daki hak ihlallerinden de kaygı duyarlardı. KAYGILARI bu savaşın kendilerine sıçramasıydı gerek ekonomik gerek askeri olarak…

Tamam çok güçlü kanunları var kuralları var insan hakları var ama bunları sadece kendi topraklarında uygulamamaları lazım, bütün dünya halkları için daha evrensel olmaları lazım.

Çoğu dünya ülkelerinde ‘’beni sokmayan yılan bin yaşasın’’ anlayışı mevcut. İnsan haklarının tam anlamıyla uygulanabilmesi için bu algının kırılması lazım.

O yüzden topraklarımızın kıymetini bilelim, halkımızı bilinçlendirelim, dört mevsimi yaşayan bu kadim bereketli toprakları yok etmeyelim, kirletmeyelim, gidecek başka yerimiz yok.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol