Üniversite tercihleri 7-14 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek. Bu nedenle anne-babalar ve öğrenciler yoğun bir süreç yaşıyorlar. Çünkü doğru bir tercih herkes için önemli. Ayrıca sınav sisteminde, puanlama türünde ve başarı sıralamasında yapılan yenilikler ve değişiklikler, bu yıl tercih yapacaklar için ekstra mesai anlamı taşıyor.

Elbette geleceği şekillendirmek kolay değil. Bu bağlamda her zaman yeniliklere açık olmak gerek. Bunun yanında toplumun sahip olduğu değerleri de göz önünde bulundurmak şart. Yani bir taraftan dünyaya ayak uydurmak için yenilikler yapılacak, yapılmalı da; öbür taraftan da toplumun sahip olduğu değerlerden de çok uzaklaşmamak gerek.

 Tüm bu başlıklar çerçevesinde geleceğe yön vermekte tabi ki çok titiz bir mesele oluyor.

Tercih tarihi de kısa bir süre değil, zaten meslek seçimi, üniversite belirlemek tercih tarihine bırakılmamalı.

Ve ‘Doğru Tercih’  nasıl yapılır sorusuna da, kişi ilgi duyduğu alanları muhakkak göz önünde bulundurmalı ve planlamasını çok geniş yapmalı. Şu veya bu meslek çok popüler ya da atanmaya göre meslek seçilmemeli. Hangi üniversiteye gidiyorsanız gidin, hangi bölümü seçiyorsanız seçin üniversite yıllarınızı çok iyi değerlendirin. Çok donanımlı mezun olmaya çalışın. Size verilenle yetinmeyin, kendinizi birçok alanda yetiştirin.

Üniversite yıllarında öyle veya böyle iş hayatıyla tanışın. Bu süreci doğru değerlendirdiğinizde mezun olduğunuzda birçok konuda faydasını göreceksiniz.

BİR HATIRLATMA…

Başarı sıralamaları genişletildi, yapılan değişikliğe göre;

- Hukuk 150 binden 190 bine,

- Tıp 40 binden 50 bine,

- Mimarlık 200 binden 250 bine,

- Mühendislikler 240 binden 300 bine,

- Öğretmenlikler 240 binden 300 bine genişletildi.

Başarı sırasında yapılan bu değişikliğin öğrencilerin tercihlerine olumlu yansıması dileğiyle iyi tercihler.

 

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol