banner9

Kuşkusuz ki toplumsallaşmak insan için en önemli evrimselleşme süreci olmuştur. Evet, bir insan tek başına bir hakikat sahibidir ve varlığı da önemlidir. Ama toplumsallaştığı zaman daha da bir anlam kazanmış ve zenginleşmiştir. Çünkü insan yaşamın bütün alanlarında birbiriyle gerçekleştirdiği alışveriş sayesinde bilgi edinmiştir. Dili, kültürü ve inancı birbiriyle kurduğu ilişki sayesinde öğrenmiştir. Yani kuşaktan kuşağa aktarılan bu kültürler manevi boyutuyla kendisini sürdürmüştür.

Tabi her kabile, grup ve topluluğun kendisine göre bir kültürel ve geleneksel yapısı her zaman var olmuştur. Bugün her ne kadar dünya genelinde toplumlar üzerinde büyük bir asimilasyon yaşanıyor olsa da, hiçbir toplum tamamen kendi özünden de kopmamıştır. Daha çok moda adı altında sunulan hikayeler bireylerin ve toplumların yaşamına etki etmiştir.

Toplumların değişimi, dönüşümü, ilerlemeleri ve medeni boyut kazanmalarında tabi ki de, önderler her zaman büyük rol oynamıştır. Her bir peygamberin doğuşuyla toplumlar daha bir ileri aşamaya gelip hakikatle buluşmuş.

Bu nedenle, büyük tarihsel kişilikler olan peygamberlerin doğru anlaşılması, yaşamlarına ve düşüncelerine doğru anlam verilmesi gerekiyor. Çünkü bizler onların yaşam ve amaçlarını doğru bir şekilde ele alırsak toplumsal gelişmeyi de doğru bir şekilde çözümleriz. Peygamberlerin yaşamlarından da gördüğümüz kadarıyla, doğuş gerçeği bazen bir kişiden başlayıp büyük toplumsal ve tarihsel sonuçları yaratan bir gerçeklik olmuş.

Bugün toplumların yapısına baktığımızda şunu çok rahat görüyoruz ki halklar, kendilerini bu yüce peygamberlerin şahsında ifade ediyor.

Peygamberlerden insanlara gelen mesajların ortak amacı ise, Allah’ın birliğini insanlara bildirmek, sadece Allah’a iman eden ve sadece O’na ibadet eden, doğmadığını, doğurmadığını bilen insanların olmasın sağlamak. Ayrıca Allah’ın yolunda bu fani dünya hayatında güzel ahlak ve şerefli bir duruşla yaşamanın olması gerektiğini bildirmişlerdir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol