Günümüzde birçok kız çocuğu, cinsiyetlerinin bir engel gibi algılandığı ve oğlan çocuklarından daha az değer gördükleri kültürlerde büyüyor. UNICEF’in yayınladığı rapora göre cinsiyetçilik ve eşit olmayan görev dağılımı, oldukça küçük yaşlarda başlıyor. UNICEF'e göre, 5 ila 14 yaş aralığındaki kız çocukları aynı yaştaki oğlan çocuklarına oranla dünya genelinde günde toplam 160 milyon saat daha fazla ev işi yapıyor.

     Raporda geçen ev işlerinin ise ücretsiz olarak görülen su ve odun temini gibi işler olması nedeniyle kız çocuklarının yapmak zorunda bırakıldıkları işlerin görünürlüğü ve değeri de az. Yetişkinlerin yerine getirmesi gereken görevlerin de kız çocuklarına yüklenmesi sıkça karşılaşılan bir durum. Kız çocuklarının ev işlerine harcadıkları bu uzun saatler oyun oynayabilecekleri, arkadaşlarıyla vakit geçirebilecekleri, ders çalışabilecekleri, kısaca çocukluklarını yaşayabilecekleri zamandan çalmış oluyor.

     Ücretsiz ev işi vasıtasıyla küçük yaşlarda kız çocuklarının omuzlarına bindirilen yük, ergenliğe ulaştıklarında katlanarak artıyor. Küçük yaşlarda kız ve oğlan çocukları arasında başlayan bu adaletsiz görev dağılımı, eşitsiz "kadınlık" ve "erkeklik" rollerinin temelini oluşturuyor.

     Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) tarafından yayımlanan Dünya Nüfus Raporu'na göre, dünya çapında her yıl milyonlarca kız çocuğu; ailelerinin, arkadaşlarının ve içinde yaşadıkları topluluğun bilgisi ve rızası dahilinde fiziksel ve duygusal açıdan istismara maruz bırakılıyor. Yine UNFPA Raporu’na göre dünya genelinde, her 5 çocuktan 1’i evli. Her yıl 12 milyon kız çocuğu 18 yaşına basmadan zorla evlendiriliyor. Bugün, 18 yaşından önce evlenen her 10 çocuktan 9’u ise kız çocuğu.

     Türkiye de çocuk yaşta, erken ve zorla evlendirilmenin yaygın olduğu ülkeler arasında. Türkiye’de nüfusun yüzde 29’u kız çocuklardan oluşuyor. Her yıl binlerce kız çocuğu zorla evlendirilmekte. UNFPA Türkiye’nin, Dünya Nüfus Raporu'na paralel olarak yayınladığı, “Çocuk Yaşta Evliliklerin Sağlık Riskleri ve Sonuçları Raporu”na göre, Türkiye’de 20-49 yaş arasındaki her 5 kadından 1’i 18 yaşından önce evlendirilmiş. Çocuk yaşta zorla evlendirilen kız çocuklarının üçte biri ise 18 yaşından önce anne olmuş. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre çocuk yaşta evlilikler kız çocuklarının yaşam süresini kısaltırken, onları yaşam boyu sağlık sorunları ile baş başa bırakarak, sağlıklı yaşam kalitelerini de belirgin bir şekilde azaltıyor. Bu sonuçlar arasında önlenebilir ölümler, kronik hastalıklar ve engellilik de yer alıyor.

     Türkiye İstatistik Kurumu'nun 2017 yılı verilerine göre, Türkiye'deki yaklaşık 23 milyon çocuğun yüzde 49'u kız. Kız çocuklarının okullaşma oranına bakıldığında ise, 1 ila 4'ncü sınıflar arasında, 4 yıl önce yüzde 99,6'ya çıkan okullaşma oranı, 2017 yılında yüzde 92,8'e düşmüş. 9 ila 12'nci sınıflar arasında ise kız çocuklarının okullaşma oranı Batı illerinde yüzde 80 iken bu rakam bölgemizde yüzde 50'ye kadar düşmüş.

     11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü, kız çocuklarına karşı ayrımcılığın önlenmesi ve kız çocuklarının insan haklarından eşit biçimde yararlanmalarının temini amacıyla Birleşmiş Milletler tarafından ilan edilmiş bir farkındalık günüdür. Bu kararda, kız çocuklarının kendilerini etkileyecek kararların alınmasına katılımı açısından kız çocuklarının desteklenmesinin, güçlendirilmesinin ve onlara yatırım yapılmasının son derece önemli olduğu, ayrıca bunun başarılmasının kız çocuklarına karşı ayrımcılık ve şiddeti önleyeceği, onların insan haklarından tam ve etkili bir şekilde yararlanmalarını sağlayacağı belirtilmiştir. Yine kararda, kız çocuklarının güçlendirilmesinde ailelere ve toplumlara büyük rol düştüğü de vurgulanmıştır.

     Son tahlilde, kız çocuklarının nitelikli eğitim almaları, büyürken aile içi görev ve özgürlüklerin dağılımında oğlan çocuklarıyla eşit muamele görmeleri çok önemli. Kız çocukları ve oğlan çocuklarının her türlü ayrımcılık, istismar, şiddet ve engelden uzak yaşayabilecekleri, kendi geleceklerini kontrol edebilecekleri ve sorumluluk alabilecekleri bir dünya yaratmak bizim elimizde.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol