Öyle bir çağ ki, tekelleşen para her şeyi eritip yutuyor. Artık Dünya’da devletler can çekişiyor ve bir anlamları da pek kalmadı. Kutsal devletin yerine geçen kutsal para tekelleri oyun kurucu. Bu tekeller ekonomiye, siyasete, yaşam kültürüne yün veriyor ve Üçüncü Dünya Savaşı’nda da sınırları onlar çiziyor.

Eskiden küresel çapta ülke ve devletler istemedikleri politikalar karşısında irade gösterip ve o politikaları kabul etmiyordular. Fakat gelinen aşamada iradelerin para karşısında teslim olduklarını görüyoruz. Ve öyle bir şey ki, bırakın genel politika da artık yerel çaptaki yönetimler bile para tekellerinin eline düşmüş ve ona göre zihniyetini biçimlendirmek zorunda.

Gittikçe parasal ve sanallaşan bir dünya yaratılıyor. Parası ve teknolojisi olmayan ülke ve devletler kapital tekellerin karşısında birer kırıntıya dönüşüyorlar. Zayıf halkaları teslim almaya çalışan kapital tekeller toplumlarda kaos yaratıyor.

Bu kaosun adı; işsizlik, açlık, yoksulluk, iç çatışmalar, savaşlar, beden ve zihniyete tecavüzdür.

Kurulmaya çalışan yeni dünya düzeninde yeni sınıflar oluşturuluyor ve homojen toplumlar yaratılıyor. Bütün kültürler, dinler ve yaşam biçimleri tamamen birbirine benzeştiriliyor. Sürüleştirilen toplumlar kapital sistem karşısında hiçbir şekilde itiraz edemez duruma getiriliyor. Yeni dünya sistemine karşı kendi ulus yapısını dayatanla ülkeler de krizlerle terbiye ediliyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol