Bitkiler, tanınmaları, kullanım şekilleri, faydaları ve tıpta uygulama alanlarına göre değişik sınıflandırmalara tabu tutulur. Bu sınıflandırmaları şöyle sıralamak mümkün:

1-Alfabetik sınıflandırmada, tıbbi bitkilerin Latince veya herhangi bir dildeki isimlerine göre yapılan sınıflandırma olup genellikle ansiklopedi ve tanıtıcı kitaplarda kullanılır.

2- Morfolojik sınıflandırma, ise tıbbi bitkilerin kullanılan kısımlarına göre yapılan sınıflandırma şeklidir. Bu sınıflandırma tıbbi bitkilerin ticaretinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda yetiştiricilik açısından da önemli bir sınıflandırmadır.

Morfolojik sınıflandırma ya göre;

Herba (ot): Toprak üstü kısımları sınıflandırmada kullanılan bitkiler. Hindiba. adaçayı, demirdikeni,

Folia: (yaprak): Yaprakları kullanılan bitkiler. Nane, adaçayı, melisa oğulotu.

Flores (çiçek): çiçekleri kullanılan bitkiler. Hatmi, papatya, lavanta.

Fructus (meyve): Kuşburnu, kimyon, anason, kişniş.

Semen (tohum): Keten, çemen.

Radix (kök): Meyan kökü, kedi otu, ayrık.

Rhizom (rizom): Meyan kökü, ayrık.

Yumru (tuber): Salep.

Bulb (soğan): Sarımsak.

3. Botanik (taksonomik) Sınıflandırma:

Bitkilerin takım, familya, cins ve türlerine göre yapıla bir sınıflandırma olup bitkilerin tanınması açısından önemli bir sınıflandırma şeklidir. Farmakopik botanikte bu sınıflandırma kullanılır.

4. Kimyasal Sınıflandırma:

Bitkilerin bünyesinde bulunan etkili maddelerin yapılarına göre olan sınıflandırma şekli olup bu sınıflandırma şekli daha çok farmakognozide kullanılır.

5. Farmakolojik sınıflandırma:

Bitkilerin bünyesinde bulunan maddelerin etki mekanizmalarına göre yapılan sınıflandırma şeklidir.

6. Farmakimyasal sınıflandırma:

İki sınıflandırma şeklinin birleştirilmiş hali olup bu sınıflandırmada droglar farmakolojik etkilerine göre ana gruba kimyasal etkilerine göre de alt gruba ayrılır. Bu sınıflandırmalar dışında yetiştiricilik yönünden, iklim isteklerine göre tropik, subtropik ve mutedil iklimlerde yetişen bitkiler şeklinde ayrıca faydalanma yönlerine göre ve çoğaltma şekillerine göre de bitkiler sınıflandırma yapılır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol