Doğada bulunan bitkilerin yağlarının da, birçok sağlık sorununda kullanıldığı bilinmektedir. Önemli olan bu yağları iyi bilmek ve bir uzmanın kontrolünde kullanmaktır. Önceki yazımda bunlardan birkaç önrek vermiştim. Bu yazımda da bu örneklere devam edeceğim.

Çörekotu yağı ve faydaları:

İdrar ve süt arttırıcı, iştah açıcı, adet söktürücü etkilere sahip olduğu söylenebilir. Ayrıca astım, şeker, romatizma tedavisinde ve grip döneminde bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun dirençli tutulmasını sağlayabilir. Hemoroite, saçı beslemeye, dökülmesini önlemede kullanılabilir. Kılcal damarları uyararak kan dolaşımını düzenlemek ve yemeklere lezzet vermek için önerilir.

Kullanılışı: Dahileri; günde 3 defa 1 fincan suya 4-5 damla damlatılarak içilir. Haricen; Egzama, kuru cilt ve saç masajı için kullanılır. Ayrıca saç dökülmesi ve kepeğe karşı saç diplerine friksiyon şeklinde kullanılır. Sinüzit için sabah-akşam burna 1-2 damla damlatılır. Hemoroitte haricen kullanılır.

Fındık yağı ve faydaları:

Kuru ve yıpranmış ciltlerde rahatlıkla uygulanabilir. Varis ve Saçkıran hastalığı için faydalı olup, doğum öncesi, doğum sonrası cildin esnekliğini sağlamak ve cilt çatlağını önlemek amacıyla masaj olarak sürülebilir. Selülitte ve doğumdan sonra karın bölgesini sıkılaştırıcı olarak kullanılabilir.

Kullanılışı: Haricen masaj şeklinde kullanılır. Saç diplerine parmak uçlarıyla friksiyon yapılır.

Gül yağı ve faydaları:

Cilde canlılık kazandırır ve gerginleştirir. Alerjik ciltler, egzamalı ciltler ve açık yaralara önerilir. Makyaj temizler, ciltteki doğum lekelerini alır. Esans olarak parfümeride kullanılır.

Kullanılışı: Haricen cilde masaj şeklinde uygulanır. El ve cilt için kullanıldığında birebir tatlı badem yağı ile karıştırılıp kullanılır. El ve cilt gibi güneş gören yerlerde kullanılması ise cilt hastalıklarına davetiye çıkarabilir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol