banner9

Birçok bitkisel yağ, sağlık sorunlarının giderilmesinde kullanılmaktadır. Daha önceki yazılarımda bu bitkisel yağlardan örnekler paylaşmıştım. Bu yazımda da,  faydalı bitkisel yağlardan örnekler paylaşmaya devam edeceğim. Ancak her yazımda özellikle belirtiyorum, bu bitkisel yağları mutlaka bir uzman gözetiminde ve yeterli oranda alınması gerekmektedir.

Haşhaş Yağı ve faydaları:

Eczacılıkta bazı preparatların hazırlanmasında tablo boyalarında katkı maddesi olarak veya yemek yağı olarak kullanılabilir.

Hindistan Cevizi Yağı ve faydaları:

Hazmı kolaylaştırıcı, bulantı ve kusmayı giderici etkilere sahiptir. İltihaplanmaya karşı etkili olması nedeniyle haricen eklem ve kas ağrılarına ve romatizmaya karşı kullanılabilir.

Fiziksel yorgunluğu giderici etkiye sahiptir. Saç dökülmesini engelleyici olduğu söylenebilir. Ayrıca pastalara esans olarak kullanılabilir. Bu yağın hamilelikte kullanılmaması tavsiye edilir.

Kullanılışı: Haricen eklemlere masaj, saç diplerine parmak ucuyla friksiyon yapılır. Hazım için de dahilen günde 3 defa, 1 fincan suya 3-4 damla damlatılarak içilir.

İğde Yağı ve faydaları:

Bağırsak bozuklukları, idrar söktürücü, ateş düşürücü, bağışıklık sistemini güçlendirici olarak kullanılabilir. Antiseptik özelliği vardır. Ağız kokusunu gidermede kullanılabilir.

Kullanılışı: Dahilen; günde 3-5 damla 1 fincan ılık suya damlatılarak içilir. Ağız kokularında aynı yöntemle gargara yapılır. Haricen; antiseptik özelliğinden dolayı, temel yağlar içerisine karıştırılarak yara, sıyrık üzerine tatbik edildiği gibi. cilde nemlendirici olarak da kullanılır.

Jojoba Yağı ve faydaları:

Sivilce, yarık, çizik, yıpranmış ellilerde, kırışıklıklarda; sporcularda ayak kremi olarak kullanılabilir. Saçların büyümesini ve güçlenmesini sağlar kepeklenmeyi önlemeye yardımcı olur. İltihaplı egzamalarda, selülit tedavisinde kullanılabilir.

Kullanılışı: Sadece haricen kullanılır.

Kakao Yağı ve faydaları:

Denizde bronzlaşmaya, hamilelik sonrası cilt bozulmalarına karşı kullanılabilir. Doğum öncesi ve sonrası çatlakları önleyici etkiye sahiptir. Dudak çatlaması ve ciltte pullanmayı önlemede kullanılabilir.

Kullanılışı: Haricen kullanılır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol