Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan, Kornavirüs (Covid-19) ile birlikte sağlığın ne denli önemli olduğunu bir kez daha çok iyi anladık. Küresel bir sağlık sorunu haline gelen Koronavirüs, binlerce can aldı ve yüzbinlerce kişinin hastalanmasına neden oldu. Dolayısıyla sağlıklı olmak için gerekenleri zamanında ve mutlaka bir uzmanın gösetiminde yapmalıyız.

Yazı dizimin dördüncüsünde de, sizlere bazı faydalı bitkisel yağlar hakkında bilgiler aktaracağım. Umarım yararlı olur.

Kantoron Yağı ve faydaları:

Vücudu kuvvetlendirmeye, hazmı kolaylaştırmaya, ishali kesmeye, mide ağrılarını dindirmeye yardımcı olur. Yara ve yanıkları iz bırakmadan iyileştirir. Hemoroite (basur) dıştan sürülür Antiseptiktir.

Kullanılışı: Dahilen 1 çorba kaşığı günde 2 defa içilir. Yara ve yanıklara direkt olarak sürülür.

Kayısı Çekirdeği Yağı ve faydaları:

Hücre yenileyicidir. Nemlendirici olarak ciltte kullanılabilir. Cilt ve göz çevresi kullanımında, Tatlı Badem Yağı ile karıştırılması önerilir. Hassas ciltlerde yanma yapabilir. Dahilen; karın ağrısı ve şeker hastalığında ağrı giderici olarak kullanılabilir.

Kullanılışı: Dahilen; 1 fincan suya 4-5 damla damlatılarak tok karnına, günde 1 kez içilir. Haricen masaj yoluyla cilde yedirilir.

Kekik Yağı ve faydaları:

Bronşit, nezle, grip, solunum yolu rahatsızlıklarına, dişeti iltihaplarına, şeker hastalığına, romatizmaya önerilir. Kurt düşürücü olarak kullanılabilir. Alyuvar oluşumunu arttırır. Yara ve yanıklara antiseptik olarak kullanılabilir. Gastrit gibi mide rahatsızlıklarına da yardımcı olur. Kolesterol ve yüksek tansiyon dengeleyicidir. Zayıflamada yağ çözücü olarak tavsiye edilir.

Kullanılışı: Dahilen 2-3 damla, yarım fincan suya katılarak veya şeker üzerine damlatılarak kullanılır. Haricen parmak uçlarıyla masaj şeklinde tatbik edilir. Fazla miktarda dahilen kullanımı sakıncalıdır. Düşük tansiyonlularda dahilen alınmamalıdır.

Kimyon Yağı ve faydaları

Kimyon tohumu ve yağı, Romalılardan bu yana nemli bir baharat ve yağ olarak kullanılmaktadır. Kimyon yağının antiseptik, antioksik, antibakteriyel, hazmı kolaylaştırıcı, idrar arttırıcı ve uyarıcı özellikleri vardır.

Kullanılışı: Kimyon yağı haricen; kızdırıcı olarak adele ağrılarında ve romatizmal rahatsızlıklarında kullanılır. Tatlı badem yağı gibi taşıyıcı yağlara ilave edilerek (20 cc taşıyıcı yağda 10 damla) kullanılır.

Cilde sürüldükten sonra güneşe maraz bırakılmamalıdır. Dahilen; idrar artırıcı, sindirim sisteminde gaz giderici, ağrı dindirici. Hazmı kolaylaştırıcı olarak kullanılır, sinir sistemi üzerine olumlu etkisi olduğu, migren ve başağrılarına iyi geldiği bilinmektedir. Dahilen; şeker parçası üzerine 5-6 damla damlatılarak alınır.

Yemeklerde istenirse baharat olarak kullanılır. Ayrıca kimyon yağı, sindirim, sinir ve adale sistemlerinde buhar terapisi uygulanarak da kullanılmaktadır. (Dikkat! Kimyon yağının fototöksi etkisi nedeniyle haricen kullanıldığında kesinlikle güneşe maruz bırakılmamalıdır. Hamilelik döneminde kullanılmamalıdır

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol