Dünyamız uzun süreden bu yana bir virüsün (Koronavirüs Covid-19) tehdidi altında. Maalesef bu virüs 20 binin üzerinde insanın ölümüne, yarım milyar insanın hastalığa yakalanmasına yol açarken, milyarlarca insanın ise, evlerine hapsolmasına neden oldu.

Ülkemizde de yetkililer, mecbur olmadıkça dışarıya çıkılmaması ve herkesin kendi OHAL’ini ilan etmesini istedi. Evde olunan bu süreçte, ben de yazı dizimin beşincisinde de faydalı bitkisel yağlar hakkında bilgiler aktaracağım. Bu bitkisel yağların birçok hastalığın önlenmesinde yararlı olduğunu göreceksiniz. Tabi ki her zaman ki gibi kararında uygulamalarla…  

Leylak Yağı ve faydaları:

Harici olarak; ateş düşürmeye, toksik maddeleri atmaya, romatizmaya kramplara, siyatik ve mafsal ağrılarına ve gut hastalığına karşı kullanılması tavsiye edilir.

Kullanılışı: 1/1 baz yağlar (tatlı badem, keten, zeytinyağı vs.) ile karıştırılarak vücuda sürülür ve masaj yapılır.

Melisa Yağı faydaları:

Uykusuzluk, kan temizleyici, sinir gerginliği ve stres teskin edici, bitkinlik yorgunluk, nefes darlığı ve astımda kullanılabilir. Ayrıca mideye, sinirsel baş ağrılarına ve migrende kullanılması tavsiye edilir.

Kullanılışı: Dahilen günde 3 defa 1 fincan suya 3-4 damla damlatılarak içilir. Haricen; cilde masaj yapılarak sürülür. (Fazla miktarda kullanılması sakıncalıdır.)

Mersin Yağı ve faydaları:

Yağlı, tahriş olmuş ve iltihaplı ciltler için kullanılabilir. Hemoroit tedavisine ve şeker hastalığına karşı kullanılması tavsiye edilir. Nefes açıcı özelliğe sahiptir. Gerginliğe ve uykusuzluğa iyi gelir. Adale kuvvetlendirici ve spor sakatlıklarında masaj için kullanılabilir. Astımlı hastalarda haricen infizyon şeklinde kullanılması önerilir.

Kullanılışı: Dahilen, günde 1 fincan suya 5 damla damlatılarak içilir. Haricen; cilde masaj şeklinde uygulanır.

Nar Çekirdeği Yağı ve faydaları:

Yüksek C vitamini kaynağıdır. Önemli bir antioksidandır. Vücudumuzdaki atık maddelerin dışa atılımında etkilidir. Kanın akıcılığını arttırarak damar sertliğini önler, kalp riskini azaltır, kötü kolesterolü azaltarak tansiyonu dengeler, iştahı açar.

Bayanlarda östrojen takviyesi sağlayarak kadın hastalıklarını ve menopoz sıkıntılarını gidermeye yardımcı olur. Selülit gidermede haricen masaj yoluyla uygulanır.

Kullanılışı: Dahili olarak salata ve meyve sularına karıştırılarak yada 1 fincan suya 7-8 damla damlatarak kullanılır. Haricen selülitli bölgelere masaj yoluyla, dairesel hareketlerle uygulanır.

Papatya Yağı Ve Faydaları:

Duyarlı ve problemli ciltlerde yaraları iyileştirici ve cildi besleyen özelliğe sahiptir. Bademcik ve diş iltihabında gargara olarak kullanılması önerilir.

Kullanılışı: Haricen cilde masaj şeklinde tatbik edilir. Dahilen 1 fincan suya 4-5 damla damlatılarak gargara yapılır, içilmesi sakıncalıdır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol