banner9

Adana’nın Pozantı İlçesi’nde evli olan O. Ç., adındaki bir adam Urfa’da  yaşayan Zeliha Armağan ile evlenmek istiyor. Kuma gitmeyi kabul etmeyen genç kadın ise, İzmir’e akrabalarının yanına kaçıyor. O.Ç., genç kadını alıp otomobil ile Urfa’ya getirdiğinde Adana’nın Pozantı İlçesi’nde arabayı durdurarak onu uçurumdan aşağı atıyor. Katil, bir süre sonra genç kadının yanına gidip ölmediğini fark edince bu defa da genç kadının başını taşla ezerek öldürüyor.

Ne yazık ki, Türkiye’de her gün böyle vahşi olaylar yaşanıyor. “Ya benimsin ya kara toprağınsın” deyip kadını vahşi bir şekilde öldüren bu katil adamın tek derdi uçkuruna düşkün olması. Evet, belki kaba bir söylem oldu, ama gerçekten de öyle. Olayı daha doğru anlatmamız için insanların kafasının nasıl çalıştığını da tarif etmemiz gerek.

Çünkü öldürdüğü bu genç kadınla başka ne derdi olabilir ki. Seni istemeyen birini, sen ne hakla öldürüyorsun. Kadını kendi malıymış gibi gören bu namussuz adamın beyni sadece bir kadının bedeni üzerinde çalışıyor.

Haberi okurken içim geçti, öfkelendim. Çünkü bir insanın yaşam hakkını hiç kimse elinden alamaz. Hele böyle vahşi bir şekilde hiç alamaz. Önce uçurumdan atıyorsun, ölmediğini fark edince bu defa da kafasını taşla eziyorsun. Bu insanı sen mi yaratın ki, sen öldürüyorsun. Ama kime anlatıyorsun ki. İnsanlar bütün algılarını kapatmış ve saçlarından ayak tırnaklarına kadar pisliğin içine bulaşmışlar.

Hem dünya da, hem de Türkiye’de her yıl binlerce kadın yaşamını yitiriyor. Özellikle de son yıllarda artış gösteren şiddet ve taciz olayları sosyal medya da gündem olduğu için, bu konuya daha çok dikkat çekiliyor. Ama şunu bilmemiz lazım ki, kadına karşı başlayan şiddet silsilesi, bugün bütün dünyayı sardı. Yaşanan savaşlar zaten en büyük şiddet oldu.

Savaş ve şiddet insanlık tarihine her zaman yön vermiştir. Coğrafyaların kaderi, sınırların çizilmesi savaş ve şiddet yoluyla belirlenmiş. Ama dünyanın geldiği aşamada, şiddetin hiçbir zaman çözüm olmadığına bir kez daha şahitlik ediyoruz. Eğer çözüm olsaydı bugün gerek iç, gerek dış müdahalelerle gerçekleşen savaşlar bir kez daha başlamazdı. O yüzden şiddet ve öldürmeyi kendinize bir çözüm yolu olarak görmeyin. Çünkü siz şiddetle inşa etmeyi değil, ancak yıkımı gerçekleştirirsiniz!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol