Merhaba sevgili dostlar, başa mı döndük veya başa mı dönüyoruz? Her ikisi de korkutan soru şekli ama sanırım bunda bizim de çok büyük katkımız var. Şu köşeden yazdıklarımı takip eden herkes, her yetkili aylardır bu konudaki endişelerimi korkularımı bilir. Hala korona şu yaştakilerin, şu iştekileri veya şu hastalığı olanı etkiliyor diyerek teselli peşinde olanlara;

Erzurum'da  sağlık çalışanının kızı olan 9 yaşındaki Melek Kartal Covid 19’dan hayatını kaybetmiş. Bakanlığın verilerine göre şimdiye kadar 14 çocuk hayatını kaybetmiş. Ha şimdi bu rakam değişmiş de olabilir.

Toplumda oluşan algı ise, çocuklara Covid 19 bulaşmadığı onlara birşey yapmadığına ilişkin.

Sitenin bahçesinde, cadde ve parklarda, bazı mahallelerin ara sokaklarında maskesiz, korunmasız çocuklar çığlık çığlığa oynuyor, kimi bisiklete biniyor, kimi koşuyor maske bazılarında çene altında, kiminde ki bu çoğunlukta hiç yok.

Anne babalarda garip bir rahatlık çocuklara birşey yapmıyor bu yanlış algı.  Gerçi bu algıya göre gençlere, kronik hastalığı olmayanlarla ilgili de mevcut.

Yaşlılara gelince bir şehrin çok vicdanlı belediye başkanı yumurtlayı vermiş dilinin altındakini zaten bir ayakları çukurdaydı diye. Oysa Melek daha 9 yaşındaydı kaybettik, şahsen merak ettik o belediye başkanının yorumunu. Toplumda en çok korunması gerekenler yaşlılar ve çocuklar. Bunu nasıl yaparız derseniz kurallara uyarak, maalesef oda bizden uzak görünüyor.

İlk aşı sağlık çalışanı gönüllülere yapılmış Hacettepe’de bu sevindirici gelişme. Ama aklımızdan çıkmaması gereken 7 milyarı aşılamak için 14 milyar doz aşı üretilmeli. Şimdiye kadar hiç yapılmamış olan yapılacak. O zamana kadar bizim yapmamız gereken ise 14 milyar kez değilse bile maske mesafe ve hijyene dikkat etmek. Bu kadar zor olmamalı diye düşünüyorum balkondan maskesiz ya da maske çenede çığlık çığlığa oynayan çocukları izlerken.

Ha şuna da değinmeden geçemeyeceğim sevgili dostlar bu hastalığı saklamak, söylememekten çok daha ayıp. Bu hastalık kirden, pasaktan vs vs şeylerden yoksulluktan ya da zenginlikten bulaşmıyor, o yüzden ayıplanacak, utanılacak bir durum yok. Lütfen eğer başta kendinizi ve sevdiklerinizi insanları, insanlığı önemsiyor iseniz hastalandığımızda saklamayın. Saklamayın ki sevdiğiniz önemsediğiniz insanlar tedbirli olsun. Çünkü yasakların gelmesi an meselesi neden mi? Her gün artarak katlanarak devam ediyor koronaya yakalanan ve ağır hasta olanların sayısı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol