Diyarbakır efsaneleriyle ilgili yazı dizimin üçüncü bölümünde de, halk arasında anlatılan ve gerçek olarak kabul edilen efsanelerden ikisini paylaşacağım. Çok ilginç olan bu iki örnek; nesiller boyudur anlatıla geliyor. Yeni nesillerinde bu efsaneleri bilmesi için köşeme taşıyorum.

Diyarbakır'ın Şeytanı: Her kentin bir şeytanı olurmuş. Diyarbakır'ın da çok bozguncu bir şeytanı varmış. Bu şeytan, halkın ikiye bölünüp, birbirine üşmesine neden olurmuş. Bu durum çok kötü sonuçlar doğurmuş. Bu kargaşalığa son vermek isteyen bir demirci, şehrin şeytanını yakalayarak, bir demirin içine hapsetmiş.

Bu demiri de İç Kale Kapısı'nın sol üst yanına zincirlemiş. Böylece Diyarbakır şeytandan kurtulmuş. İnsanlar İç Kale'ye girerlerken, bu demir parçasına tükürüp "Şeytana lanet olsun" diyerek kente girerlermiş.

Pispatik (Cin): Kadı Hacı Reşit Efendi Şubat ayında çıktığı bir yolculuk sırasında bir handa konaklamış. Sabah olduğunda yanına bir adam gelerek kendisinin rehber olduğunu, yolları çok iyi bildiğini söylemiş ve onu sağ-salim istediği yere götürebileceğini söylemiş.

Rehber önde, Hacı Reşit Efendi arkada yürümeye başlamışlar. Reşit Efendi birden gideceği yönün tam tersine ve ıssız kayalıklara doğru gittiklerini fark etmiş. Önünde yürüyenin bir Pispatik olduğunu anlamış ve her zaman yanında taşıdığı çuvaldızı çıkarıp, Pispatiğin tam ensesine saplamış. O anda genç ve güzel bir kız kılığına giren Pispatik, onun kölesi olmuş. Köyde herkes onun kim olduğunu bildiği için, ensesindeki çuvaldızı çıkarmazlarmış. Çünkü kurtulması için, bunun birisi tarafından çıkarılması gerekirmiş. Kendisi çıkaramazmış.

Bir gün, köyde bir yabancı kadın gören Pispatik, ensesindeki iğneyi çıkarması için yalvarmış. Durumu bilmeyen yabancı da çıkarmış. Koşarak eve gelen cin evdekilere "Beni yıllarca köle ettin, iğnem çıktı ve kurtuldum, daima sofranızdan kaşık-çatal eksilsin" demiş ve kaybolmuş. Şimdi bu aileden olanların sofralarında çatal-kaşık daima eksik olurmuş.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol