Diyarbakır efsaneleriyle ilgili yazı dizimin dördürncü bölümünde de, çok ilginç ve bir o kadar da heyecanla okuyacağınızı düşündüğüm Karacadağ Ejderhası ve Nefse Cini efsanelerini siz değeri okurarımla payaşacağım.

Bir dönem uzun kış gecelerinde anatılan bu efsaneler, özellikle kırsal yerleşim alanlarında halen yaşlılar tarafından gençlere anlatılıyor. Umarım bu gençler de kendilerinden sonrakilere anlatılır ve bu efsaneler kuşaklar boyu süre gelir.

Karacadağ Ejderhası: Efsaneye göre, Karacadağ'da bir zamanlar çok büyük ve korkunç bir ejderha yaşarmış. Ağzından çıkan ateş yöreyi yakıp kavuruyormuş. İnsanlar elinden çaresiz kaldıkları için sık sık ejderhayı kendilerinden kurtarması için Allah’a dua ediyormuş.

Bir gün gökten bir cin inmiş, ejderhayı boynundan yakalayarak göklere çekmiş. İnsanlar böylece bu korkunç ejderhadan kurtulmuş. Yöredeki taşların bu ejdehanın ağzından çıkardığı alevlerle yandığı için bu taşlar bu yüzden karaymış.

Karacadağ'da zaman zaman, bu ejderhanın homurtuları ve sonu göğe çeken zincirin şakırtıları duyulurmuş.

Nefse Cini: Finco adında bir kadın doğum yapmış. Yanında bekleyen kimsesi yokmuş. Bir ‘Nefse Cini’ komşusu Hezi Kadın'ın kılığına girerek yanına gelmiş ve bebeğe sokulmuş. Finco'yla hiç konuşmuyormuş. Hep bebeğe dokunmak istiyormuş. Bunun komşusu, onun Nefs Cini olduğunu anlayan Finco, bağırarak, yandaki odada yatan kocasını çağırmış. Nefse Cini ‘Eğer, biraz daha kocana seslenseydin, ciğerini çekecektim’ demiş ve ortadan kaybolmuş. Kocası gelip hemen yatağın etrafını kıl iple çevirmiş, başucuna da otak, hançer koymuş. Fakat bu önlemleri almakta çok gecikmiş. Çünkü, Nefse Cini dokunduğu için çocuk ölmüş.

Aşık Yılanlar: Eski Diyarbakır evlerinde kilerlerde yılanlar olurmuş. Kimse bunları öldürmezmiş. Onlar da insanlar kendilerine rahatsızlık vermediği için rahatça yaşarlarmış. Bazı yılanlar, yaşadıkları evin güzel gözlü hanımlarına aşık olurlarmış. Ortalıkta kimse yokken gelip, hanımın karşısına oturup hiç kıpırdamadan onun gözlerine bakarmış. Bazen de hanım uyurken, gidip onun göğsüne sokulup yatarlarmış.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol