Diyarbakır efsaneleri yazım dizimin altıncısında, belki de Diyarbakır’ın en önemli efsanelerinden birini paylaşmak istedim. Bu efsanede, Müslümanların nasıl bir detayla Diyarbakır’ı ele geçirdiğini, özellikle yeni nesillerin bilmesi açısından önemli görüyorum.

Diyarbakır'ı ele geçirmek isteyen Müslümanlar, kentin etrafının surlarla çevrili olmasından dolayı uzun bir süre burayı ele geçirememişler. Müslümanların komutanı, askerleriyle birlikte kentin etrafına çadır kurarak beklemeye başlamışlar.

Komutan bir gün ekmeğini yerinde olmadığını görmüş ve aç yatmış. Herhalde acıkmış olan kölesinin ekmeği yediğini düşünmüş. Fakat bu birkaç kez tekrar etmiş. Komutan sonunda kölesine ekmeğin ne olduğunu sormuş. Kölesi, her gün ekmeğini getirip, bıraktığını söyleyince de saklanıp olacakları gözlemiş.

Köle ekmeği bırakıp çıktıktan sonra, küçük bir köpek gelip, ekmeği alıp kaçmış. Komutan da onu takip etmiş ve köpeğin surlara gelip, küçük bir su yolundan şehrin içine girdiğini görmüş.

Bu durumu değerlendiren komutandan, köpeğin girebileceği bu delikten bir insanın da geçebileceğini düşünmüş. Hemen o gece, seksen yiğit adamını yanına alıp, sabaha kadar o su yolundan birer birer şehre girmişler. Sabahla beraber de, şehrin kapılarını dışarıda bekleyen orduya açmışlar.

Büyük ve kanlı bir çarpışmadan sonra, şehri ele geçirmişler. Bu savaşta yalnız yirmi yedi kayıp vermişler. Savaşa savaşa İç Kale'ye geldikleri zaman, hükümdar Maria'nın yakınları ve hazinesiyle beraber gizli bir geçitten kaçıp gittiğini görmüşler. Bu geçit, bugüne kadar hala bulunamamış.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol