Haber/Fuat BULUT

Diyarbakır, 6 Şubat’ta meydana gelen depremde etkilenen 11 kent arasında yer alıyor. Merkez Bağlar ve Yenişehir ilçelerinde yıkılan 7 binada 409 kişi hayatını kaybetti. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ekipleri, depremden sonra kentte 8 bin yapıda “orta” ve “ağır” hasar tespit etti.

Deprem yaralarını sarmak amacıyla TOKİ’nin Bağlar İlçesi sınırlarındaki Oğlaklı Mahallesi’ndeki kalıcı konut inşaatı devam ederken, mağdurlar ise geçici olarak Süleyman Bin Halid KYK Kız Öğrenci Yurdu’nda konaklatılıyor. Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin hemen arkasında ise AFAD koordinesinde konteynerkent inşa ediliyor.

IMG-20230419-WA0039

Depremzedelere yardım seferberliği, STK’lar ve duyarlı iş insanların desteği ile devam ediyor. Kentte tekstil sektöründe faaliyet gösteren bazı firmalar, el ele vererek, depremzedeler için yardım topladı. Dün Süleyman Bin Halid KYK Kız Öğrenci Yurdu’na giden tekstilciler, depremzedelere 500 adet ayakkabı, pantolon ve tişört dağıtımını yaptı. Depremzedeler, hayırsever firmalara teşekkür etti.