banner9

 

 “Ben güzele güzel demem,  Güzel benim olmayınca.” demiş ünlü halk ozanı Karacaoğlan. Ne de güzel ve anlamlı söylüyordu kızımız.

Bu akşam radyo dinleyesim geldi, her nedense. Açtım küçük cep radyomu. Koydum masamın üzerine. Bir iki derken baktım Neveser Gerginok adlı ses sanatçısı ipek gibi sesiyle  “Ben güzele güzel demem, güzel benim olmayınca”yı söylemeye başladı. Rakımdan bir yudum daha aldım. Ardından bir dilim kavun. Düşünmeye koyuldum. Ozan çok doğru söylemiş…

Ben de diyorum ki ben Diyarbekirliye Diyarbekirli demem Diyarbekir’e bir çivi çakmamışsa.  Evet kim olursa olsun. Kendi dalında, kendi branşında… Diyarbekir’e bir çivi çakmalı, Diyarbekirli olarak anılmak istiyorsa tabi.

Diyarbekir’de okumuş büyük adam olmuş, Diyarbekir’de yükünü tutmuş iş adamı olmuş, Diyarbekir’den siyasetçi olmuş… Diyarbekir’den göçmüş. Göçüş o göçüş; bir daha arkasına bakmamış. Ama Diyarbekirli olmanın manevi rantından eksik kalmamak için de yeri geldiğinde ancak, Diyarbekirliyim demekte de sakınca görmemiş.

Çocukluğumdan beri bu tip adamlar kanıma dokunur.

 Diyarbekir olmasaydı Sen olmazdın. Diyarbekirli olmasaydı sen kimi sömürür de heybeni doldururdun…

Senin zenginliğinde karınca kararınca benim de katkım var. En fakir Diyarbekirlinin de katkısı var. Gün geldi meşhur adam oldun, meşhur adamlık buysa. Gün geldi iş adamı oldun, hem de büyük iş adamı. Büyüklük buysa. Gün geldi ünlü politikacı oldun ünlü olmak buysa… Dönüp bakmadıysan Diyarbekirime sen ne meşhur, ne ünlü, ne de büyüksün bence…

 Zaman zaman gazeteler yazar tanınmış Diyarbakırlı filanca, Diyarbakırlı ünlü iş adamı falanca, ya da Diyarbakırlı ünlü politikacı feşmekanca, ya hakkın rahmetine kavuşmuştur ya da ödül almıştır ve ya filan şirketi kurmuştur, bilmem şu kurumun başkanı seçilmiştir.

Hemen bakarım geriye. Diyarbekire ne yapmıştır, Diyarbekirli olmanın bedelini Diyarbekire bir yatırım yaparak ödemiş midir?

 Diyarbekir’de yükünü alıp göçenlerin hemen hemen hiç birinde bu gibi bir girişim maalesef göremiyorum. O zaman nasıl bir Diyarbekirliliktir bu anlamıyorum.

Diyarbekirli olmak için yalnızca Diyarbekirde doğmak yetmiyor bence. Gücü, yeteneği… Oranında Diyarbekire bir şeyler vermek gerek Diyarbekirliyim demek için.

Hiç kimse ama hiç kimse Diyarbekirimin tarihinden gelen asaletinden, mertliğinden, yiğitliğinden, dürüstlüğünden… pay almak için kuru kuruya Diyarbekirliyim demesin.

 Diyarbekirimden aldığın hiç olmazsa birazını Diyarbekirime versin. Diyarbekirli olduğu için sayılmış, sevilmiş, güvenilmiş… Ve de ünlenmişler; ya Diyarbakırlıyım demeyeceksiniz ya da Diyarbekirli olmanın bedelini ödeyeceksiniz; yatırım yaparak, bir çivi olsun çakarak, yazarak, çizerek, söyleyerek…

 Hiçbir bahane Diyarbekirime hizmet etmeye engel değildir, böyle biline.

Her Diyarbekirli akşam başını yastığa koyunca ben bugün Diyarbekirim için ne taptım diye düşünmeli…

 Zaten şarkı da bitti.

                                 &

Sıra kirveme vereceğimiz öğütte;

Kirveme Öğütler;

Kirvem; Vatan, Bayrak, Sakarya diye yırtınanlara dikkat edin, mutlaka saklamaya çalıştıkları bir ayıpları vardır. Tıpkı Diyarbekirliyim diyen bazıları gibi.

                                   &

Alışılmışın dışına çıkmayalım, yazımızı bir şiirle bitirelim,

MERHABA

Diyarbekir'in aydınlığı için,

Bir mum olsun yakanlara merhaba.

Diyarbekir'in inşasında

Taş üstüne taş koyanlara merhaba,

Harç karanlara merhaba.

Diyarbekir'in kalkınması için,

Bir çivi olsun çakanlara merhaba.

Diyarbekir'i türkülerinde

İçtenlikle anlatanlara merhaba.

Diyarbekir yaşamını,

Şiirlerinde anlatanlara da merhaba.

Merhaba Diyarbekir'i sevenlere merhaba.

Merhaba tüm bunları

Türkiye için yapanlara merhaba... RECEP YILMAZ

                        &

Güzel bir hafta dileğiyle,

Dostça kalın…

Anzele; büyük bir Balıklıgöl haline getirip, turizme kazandırılsın…   

“Diyarbekir 5 Nolu Cezaevi, MÜZEYE dönüştürülsün.”

“SUR İÇİ; DÜNYANIN EN BÜYÜK AÇIK HAVA MÜZESİ OLSUN.”

“Sur İlçesinin adı “ESKİ DİYARBEKİR” ya da SURKENT olsun.”

 “ŞEHRİN STADI, ŞEHRİN ÖZGÜRLÜK MEYDANI OLSUN.”

Daha da önemlisi;

YAKIP YIKILAN BÖLGELERDE EVLER, ASLINA UYGU VE DİYARBEKİR EVLERİNE YAKIŞIR BİR BİÇİMDE YAPILSIN.    

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol