banner9

Bitki çayları son yıllardaki lezzet ağırlıklı yiyecekleri yememize, lezzet ağırlıklı çayların veya sıvıların içilmesi de eklendi. Gittikçe artan bir sıklıkta şekerli, asitli, katkı maddeli boyalı içecekler piyasada değişik markalar adı altında yerini alınca, değişik tat ve lezzetleri doğanın içinde barındıran bitki çaylarını unutur olduk.

Doğada bulunan bitkiler, doğanın birer hediyesidir. Doğru ve bilinçli kullanıldığında aynı zamanda birer sağlık kaynağıdırlar bitkisel çaylar.Bazılarının toksin atıcı etkisi vardır, bazılarının ise boşaltıcı, sindirim sistemini rahatlatıcı ve gevşetici özellikleri vardır. Doğada bazı bitkiler zayıflamaya, bazıları su tutmaya yöneliktir.

Her bitkinin çayı aynı şekilde yapılmaz. Örneğin, adaçayı, şahtere gibi bitkiler kaynatılmamalıdır. Bu tip bir bitkinin içindeki yararlı maddeler, fazla kaynatılmakla zararlı bir hale gelebilir. Adaçayı 3 dakikadan fazla kaynatılırsa sağlıkla ilgili özelliklerini kaybeder. Bu bitki, demlenmelidir.

Bazı bitkilerin de, tam tersine, kaynatılarak özünün çıkartılması gerekmektedir. Ihlamur, havlıcan, zerdeçal bu tip bitkilere örnektir.  Genelde bitki çaylarını tek başına içmek daha doğrudur. İki veya üçten fazla bitkiyi aynı zamanda karıştırıp kullanmak özel durumlar dışında pek doğru değildir.

Yeşil Çay; bildiğimiz normal çayın mayalanmamış, harmanlanmamış, doğal şeklidir. Uzak Doğu, Batı Avrupa ve Amerika’da zayıflama ve toksin atmaya yararlı etkisinin bilimsel olarak saptanması ile tüketimi ciddi şekilde artmıştır. Çayları, tabletleri, sabunları piyasaya çıkartılmıştır. Günde 3-4 fincan kadar yeşil çay içmenin, uzun vadede kansere karşı koruyucu olduğu bilimsel olarak ispat edilmiştir. Günde 3-4 fincan yeşil çay içmek; daha sağlıklı olmak, hastalıklara yol açan serbest radikalleri temizlemek ve vücuttan toksinleri atmak, zayıflama hızını artırmak gibi pek çok yarar sağlayacaktır.

Yurt dışında yapılan bazı araştırmalarda, günde ortalama 3-4 fincan yeşil çay içen kişilerin aylık ortalama kilo kaybının, diğer kontrol gruplarına oranla daha fazla olduğu bulunmuştur. Bu etkiye, yeşil çayın içindeki iştah azaltıcı bazı maddelerin yol açtığına inanılır.

Özellikle Uzak Doğu’ da, Japonya gibi yeşil çayı bolca tüketen toplumlarda, çok kilolu insanların pek görülmemesi, elbette ki tesadüf değildir.  Tadı buruk olduğu için, çok kaynatılması ve aşırı koyu yapılması yeşil çayın tadını bozar. Genelde hiçbir bitki çayı çok acı ve koyu içilmemelidir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol