Gelecek kurgusu… Ulaşılması güç ancak imkânsız olmayan hedef…  Diğer bir ifade ile gelecekte ulaşılmak istenen yer… Vizyon, bir kurumun gelecekte nerede olmak istediğine dair bakış tarzıdır.

 

Vizyon kurumların kültürünü, dünya görüşünü, gelecek perspektifini ve yöneticilerinin bu konulardaki algısını belirleyen bir paradigma işlevi görür (Barca ve Balcı, 2006). Vizyon güçlü ve ilham veren hedefler içerir. Konunun uzmanlarına göre, başarılı kurumların ortak özellikleri “hedef belirlemede” çok başarılı olmalarıdır.

 

 

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası'nın 2014’ten beri geçerliliğini koruyan bir vizyonu var. Öncesine de bakmak gerekir. İlgili mecralarda bu vizyon şöyle tanımlanmıştır: “İlimizin ve bölgemizin doğal, kültürel ve tarihi zenginliklerini koruyarak, katılımcı yönetişim anlayışı ile ekonomik olarak büyümesini sağlayan, lider bir sivil toplum kuruluşu olmaktır.”

 

 

Bu vizyonun yeni dönemde gözden geçirilmesinde yarar olabilir. Daha açık, daha güçlü hedefler içeren, ilham veren bir vizyon tanımlaması yapılabilir.

 

Tom Peters'a göre  etkin bir vizyon;

 

·         Etkin bir vizyon, insanların davranışlarını etkilemelidir.

 

·         Etkin bir vizyon, açık olmalı ve üyelerini motive edebilmelidir.

 

·         Etkin bir vizyon, mükemmeli aramalıdır.

 

·         Etkin bir vizyon, esnek olmalıdır.

 

·         Etkin bir vizyon, geçmişi anmalı fakat geleceği hedef almalıdır.

 

Karşılaştırma yapmak açısından diğer bazı odaların vizyonlarına göz atalım.

 

 

 

İstanbul Sanayi Odası:“Sanayi iklimini yönlendiren etkili bir paydaş olarak, sanayi şirketlerimizin sürdürülebilir rekabet gücü ve yetkinliklerini artırarak Türk sanayini dünya ölçeğinde geliştiren bir kuruluş olmaktır.”

 

 

 

Ankara Sanayi Odası: “Başkenti sanayi ve teknolojide lider yapmak”

 

Adana Sanayi Odası: “Üyelerine en iyi hizmeti sunan, lider bir oda olmak”

Gaziantep Sanayi Odası: “Gaziantep ilinin ve bulunduğu bölgenin ekonomik kalkınmasında öncü olan, sanayinin her alanında üyelerinin rekabet gücünü artırmayı sağlayan, sürekli gelişimin ve değişimin simgesi, sosyal sorumluluk sahibi, zenginlik yaratan bir kurum olmak”

 

İstanbul Sanayi Odası’nın vizyonu yukarıda ifade edilen vizyon tanımlamalarına ve kriterlerine daha yakın görünüyor. Ankara Sanayi Odası’nın vizyonu yeterince açık değil. Başkentin lider sanayi kuruluşu olması iyi bir hedef. Ancak bu liderlik Türkiye’de, Avrupa’da, Asya’da veya Dünyada…

 

Nerede?  Bu noktada belirsizlik var.

 

Benzer şekilde DTSO’nun da vizyonunu bu perspektif ile değerlendirmesi ve güncellemesi gerekebilir. “Lider sivil toplum kuruluşu olmak” hedefinin altı doldurulabilir.

Vizyon ulaşılması zor olsa da gerçekleşebilir. Hedefe ulaşılabilir. Bu durumda vizyon, misyona dönüşür. Yani gerçekleşen vizyon, artık misyondur, varlık gerekçesidir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol