ABD'de aşırı sıcaklar: En az 200 kişi hayatını kaybetti

Washington’da geçen yılın haziran ortasından ağustos ayına kadar sıcaklık bağlantılı toplam yedi ölüm yaşanmıştı. 2015 ve 2020 arasında ise Washington’da sıcaklık bağlantılı ölümler 39’da kalmıştı.

T24'ün TheGuardian’dan aktardığı habere göre, 78’i gören sıcaklık ölümleriyle ilgili açıklama yapan Washington sağlık yetkilisi Dr. ScottLindquist, “Sıcağa bağlı ölümdeki bu ani artış trajik ve insanların, ılımlı iklimiyle bilinen Pasifik Kuzeybatı’da görmeyi beklemeyeceği bir durum. Ancak iklimler değişiyor ve bunun etkisini dramatik hava etkisiyle görüyoruz” dedi.

Oregon eyaletinde ise ölümlerin çoğu Portland şehrinin Multnomah kasabasında yaşandı. Evinde havalandırma sistemi olmayan ve yardım alamayanların çoğunlukta olduğu insanlar hayatını kaybetti. Ölümlerin en genci 37, en yaşlısı 97 yaşındaydı.

Batı Kanada ve kuzey batı ABD'de, atmosferin sıcak okyanus havasını bir kapak gibi hapsetmesi anlamına gelen “ısı kubbesi”, kıyı boyunca sıcaklıkları 40 dereceye kadar yükseltti. Aşırı sıcaklıklara alışık olmayan ekosistemlerin savunmasız olduğunu belirten uzmanlar, Kanada'nın Pasifik kıyılarında 1 milyardan fazla deniz hayvanının, yoğun sıcak havalardan dolayı ölmüş olabileceğini söyledi.

Kanada’nın British Columbia eyaletinde 500 kişi aşırı sıcaklardan hayatını kaybetti. (AJANSLAR)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol