ABD Dışişleri'nden F-16 açıklaması:  Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu  şeyleri sağlamak istiyoruz

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price’a günlük basın brifinginde, Türkiye’ye F-16 satışı yapılmasının bağlı olduğu şartların, 2023 Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası'nın (NDAA) Senato’daki nihai metninden çıkarılması soruldu.

"Türkiye önemli bir NATO müttefikidir" diyen Price, şu ifadeleri kullandı: "Savunma kabiliyetlerimizin entegre olmasını ve Türkiye'nin karşı karşıya olduğu zorlu tehditleri bertaraf etmek için ihtiyaç duyduklarına sahip olmasını sağlamak istiyoruz. Hiçbir NATO müttefiki, topraklarında Türk müttefiklerimizden daha fazla terör saldırısına maruz kalmamıştır. Bu nedenle güvenlik alanındaki işbirliğimiz bizim için büyük önem taşımaktadır. Bu konu, iki ülke liderinin yaz aylarında Madrid'de bir araya geldikleri NATO Zirvesi'nde ele aldıkları bir konuydu. Bu konu, daha alt düzeyde de tartışıldı. Kongre ile de görüştük ve elbette Kongre ile bu konuda devam eden bir diyaloğumuz var ancak kamuoyu ile paylaşabileceğim yeni bir bilgi yok.”

VOA Türkçe'nin aktardığına göre Price, bir başka gazetecinin “Türklerin F-16'ları Suriye'deki müttefikleriniz Kürtlere ve NATO müttefikiniz Yunanistan’a karşı kullanmasına izin verecek misiniz?” yönündeki soruya ise, şu yanıtı verdi: “Suriye'deki toplumların yaşamlarını daha da istikrarsızlaştıracak ve IŞİD'e karşı küresel koalisyonun son yıllarda elde ettiği zor kazanımları riske atacak, kara harekatı da dahil olmak üzere, askeri harekata şiddetle karşı olduğumuzu hem özel hem de kamuoyu önünde açıkça ifade etmeye devam ediyoruz. Tüm tarafların derhal gerilimi düşürmesi gerektiğini düşünüyoruz. Sınır boyunca ya da Suriye içinde, kuzey doğu Suriye'de gerilimin tırmandığını görmek istemiyoruz. Bu sadece IŞİD karşıtı koalisyonun zor kazanımlarını riske atmakla kalmayacak, aynı zamanda ABD personelini riske atma potansiyeline de sahip.”

CAATSA YAPTIRIMLARI

Türkiye’ye Rusya’dan S-400 savunma sistemlerini alması dolayısıyla uygulanan yaptırımların (CAATSA) anımsatılması ve “F-16 satışı için bu yatırımların kaldırılıp kaldırılmayacağının” sorulması üzerine Ned Price, şöyle konuştu: “Alınan her türlü kararın, yapılan her türlü hamlenin ulusal güvenlik çıkarlarımızla ve Türk müttefiklerimizle ortak güvenlik hedeflerimizle tutarlı olduğundan emin olmak istiyoruz. Dolayısıyla söylediklerimizin ötesine geçecek bir konumda değiliz, bu konuyu tartışmaya devam ediyoruz.”

Bir gazetecinin 'Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun önceki gün Yunanistan’a saldırılacakları' yönünde bir açıklama yaptığı iddiasına da karşılık Price, “NATO müttefiklerimiz arasındaki her türlü anlaşmazlığın diplomatik yollarla çözülmesini istiyoruz. Yunanistan önemli bir müttefiktir. Türkiye de önemli bir müttefiktir. Türkiye söz konusu olduğunda, Suriye söz konusu olduğunda ve bölgede artan diğer gerginlikler söz konusu olduğunda, bölgedeki gerilimi azaltmak için tüm taraflarla birlikte çalışmaya devam ediyoruz” diye konuştu. (duvar))

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol