Bağdat’ta askeri üsse roket atışı: 6 yaralı

Irak’ın başkenti Bağdat’ta havalimanı bitişiğindeki askeri bir üsse dört roket düştü, 6 kişi yaralandı.

Güvenlik kaynakları, Irak ordusunun elit bir gücü olan ve ABD tarafından eğitilen anti terör birliklerine mensup 6 kişinin roket atışlarından yaralandığını bildirdi. Yaralılardan ikisinin durumunun kritik olduğu açıklandı.

Roket atışlarının İran yanlısı olarak değerlendirilen silahlı güçlerce geçekleştiği iddia ediliyor. İran ordusunun finanse ettiği ve eğittiği Haşd el Şabi güçleri resmi olarak Irak ordusuna dahil edilmiş durumda.

Irak ordusu roket atışlarının gerçekleştiği üsleri ve patlamamış başa cisimler bulduklarını bildirdi.

Pazartesi sabahı erken saatlerde saldırıya uğrayan üste, Amerikan askerleri ve diplomatların da bulunduğu belirtiliyor.

9 saldırı gerçekleşti

Son altı hafta içerisinde Amerikan askerleri veya Amerikan büyükelçiliğinin bulunduğu üslere yönelik dokuz saldırı gerçekleşti. Saldırıları üstlenen olmadı ancak Washington genellikle İran’ın desteklediği Iraklı güçleri işaret ediyor.

ABD, Irak’ta 1 Ekim’de başlayan protesto eylemlerine karşı saldırılarda bulunduğu suçlamasıyla Haşd El Şabi’nin üç üyesine kısa bir süre önce yaptırım uygulama kararı almıştı. Irak’ta rejim değişikliği talebiyle yapılan gösterilerde şimdiye kadar 450’yi aşkın kişi hayatını kaybederken, 20 bin dolayında kişi yaralandı.

Son saldırı ABD’nin İran’a karşı Ortadoğu’ya 5 bin ila 10 bin ek asker göndermeyi öngördüğü bir dönemde gerçekleşti. (AJANSLAR)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol