Beyrut fena karıştı!  1 ölü, 490 yaralı

Lübnan’ın başkenti Beyrut'ta, 158 kişinin yaşamını yitirmesi ve 6 binden fazla kişinin yaralanmasına neden olan patlamadan sonra başlayan protesto eylemleri dün de devam etti. Şehitler Meydanı'nda dün akşam saatlerinde başlayan protestolar kentin dört bir yanına yayıldı. Binlerce kişi, birçok bakanlık binasını bir süre ele geçirerek, Cumhurbaşkanı Mişel Avn ve diğer yetkililer aleyhine slogan attı.

Göstericiler, Meclis binasına yürümek istedi. Bunun üzerine göstericilere biber gazı ile müdahale edildi. Göstericiler, müdahaleye taşlarla karşılık vererek, birçok aracı yaktı. 

Lübnan İç Güvenlik Birimi tarafından yapılan açıklamada, gösteri alanında yer alan Le Gray Hoteli'ne sığınan bazı vatandaşları çıkarmaya çalıştığı sırada otel içinde gerginlik çıktığını belirtti. Açıklamada,  yaşanan gerginlikte güvenlik güçlerinden 1 kişinin düşerek yaşamını yitirdiği ifade edildi.

Lübnan Kızılhaç Örgütü’nden yapılan yazılan açıklamada ise,  güvenlik güçleriyle göstericiler arasında yaşanan gerginlik sonucu 63'ü hastanelere sevk edilmiş 238 kişinin yaralandığı belirtildi.

Ancak, kimi ajanslar olaylarda şimdiye kadar en az 490 kişinin yaralandığını duyurdu. 

Erken seçim

Lübnan Başbakanı Hasan Diyab, krizden etkilenen ülke için erken seçim öneren bir yasa tasarısı üzerine çalıştığını duyurdu. Hassan Diayab, tüm siyasi partileri anlaşmazlıkları bir kenara bırakıp birlikte çalışmaya çağırdı. (İHA)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol