BM: Mykolaiv’de elektrik ve su yok, durum kritik

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres'in sözcüsü Stéphane Dujarric, dünkü (28 Kasım) basın toplantısında Rusya'nın işgali altındaki Ukrayna'daki son duruma ilişkin bilgi verdi.

Dujarric, Ukrayna'nın güneyindeki insanların su, ısınma ve elektriğinin olmadığını, gıdanın da sınırlı olduğunu söyledi.

BM İnsani Yardım Koordinatörü Denise Brown'ın haftasonu Herson ve Mykolaiv'e yaptığı ziyaretten izlenimlerine değinen Dujarric, "insani yardım sağlayan kişi ve kuruluşların hayati öneme sahip yardım sağladığını, fakat ihtiyaçların devasa boyutta olduğunu" kaydetti.

Herson'dan kaçan insanların gelmeye devam ettiği Mykolaiv şehrindeki durumun "kritik" olduğunu kaydeden BM Sözcüsü, "Savaş başladığından bu yana ve yakın zamana kadar Mykolaiv neredeyse her gün bombardımana uğruyordu, bu da şehirde kalan yaklaşık 250 bin kişinin su kaynakları ve diğer temel hizmetlere erişiminin tamamen kesilmesi demekti" dedi:

"Yerel yetkililerin söylediğine göre, cephe hattının şehirden uzaklaşmasıyla birlikte sonunda su sistemlerini tamir etmeye başlayabilmişler."

Yaklaşan kış aylarına da dikkat çeken Dujarric, "Evlerini ısıtamayan kişilere yardım etmek için Mykolaiv'de bazı ısınma noktaları kurulmuş durumda" dedi.

BM'nin açıklamasına göre, şehre yavaş yavaş yeniden elektrik verilebilmeye başlansa da su ve ısınma kaynaklarının durumu halen kötü:

"Özellikle kış gelmeye başladığı için Ukrayna'daki sivillerin içinde bulunduğu durumdan hâlâ endişeliyiz."

"Mikolaiv'e su sağlayan istasyona zarar verdiler"

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski de dün gece saatlerinde görüntülü bir mesaj paylaşarak savaşla ilgili son gelişmeleri ele aldı.

Zelenski, sosyal medya hesabından paylaştığı mesajda, Rusya ordusunun Ukrayna'nın çeşitli bölgelerine saldırmaya devam ettiğini söyledi.

Rusya'nın "sadece bir hafta içinde Herson bölgesindeki 30 yerleşim yerine 258 kez ateş açtığını" kaydeden Zelenski, "Rusya ordusu, Mykolaiv'e su hizmeti sağlayan pompa istasyonuna da zarar verdi" dedi.

Zelenski, ülkesinde savaş başlatan Rusya'nın hükümetini eleştirerek, "20 yıllık bir yönetimden sonra kendi devletlerinin büyük bir kısmı, sanki orada bir savaş yaşanmış gibi harap durumda" dedi.

Moskova'dan gelen "talimatlara" göre davranmadığı için Rusya'nın Ukrayna'ya karşı "intikam" amacıyla savaş açtığını savunan Devlet Başkanı Zelenski, "Ukrayna asla bir yıkım yeri olmayacak" dedi. (sputink)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol