‘Gazze Şeridi izole edildi, uluslararası toplum izliyor’

Birleşmiş Milletler (BM) Filistin topraklarındaki insan hakları özel raportörü Francesca Albanese, Gazze Şeridi'ndeki bir konferansa çevrimiçi olarak katıldı ve 16 yıldır devam eden ablukayla ilgili açıklamalarda bulundu.

Ablukayı askeri işgalin bir parçası olarak nitelendiren Albanese, “Gazze sakinleri ablukanın zorluklarına tahammül etmek zorunda kalıyor. Ablukayı yasadışı olarak kabul eden uluslararası toplum ise tutumunu fiiliyata dökmüyor” dedi.

“Gazze Şeridi’nin izole edildiği ve bunun da işgalci sömürge rejimlerinin başvurdukları alışık bir yöntem olduğuna” işaret eden Albanese, Filistinli gruplara da iç siyasi meselelerini kendi aralarında hızlıca çözmeleri çağrısında bulundu.

Filistinlilere, kendi aralarında uzlaşı meselesinde ilerleme kaydetmemeleri halinde bedelini ödemek zorunda kalacakları uyarısında bulunan Albanese, Filistin-İsrail çekişmesinin siyasi çözüm sürecini ise “dikenli” olarak nitelendirdi.

Hamas'ın Siyasi ve Dış İlişkiler Dairesi Başkanı Basim Naim da yaptığı konuşmada, İsrail ablukasının Gazze Şeridi'ni dünyadaki en büyük açık hapishane haline getirerek insani felakete yol açtığını söyledi.

Ürdün ve Cezayir’den çağrı

Ürdün ve Cezayir, “29 Kasım Filistin Halkıyla Uluslararası Dayanışma Günü” dolayısıyla İsrail işgalinin sonlandırılması ve Filistin meselesinde çözüm çağrısında bulundu.

Ürdün Kralı 2. Abdullah, Birleşmiş Milletler Filistin Halkının Vazgeçilmez Haklarının Kullanılması Komitesi Başkanı Cheikh Niang'a hitaben bir mektup yayımladı. Filistin halkının yaşadığı zor şartları dünyaya hatırlatmaya devam edeceklerini belirten Kral Abdullah, “Ortadoğu'da barış ve istikrarın anahtarı Filistin davasıdır” dedi.

Filistin davasının eskiden olduğu gibi gelecekte de bölgenin en öncelikli meselesi olarak kalmaya devam edeceğine dikkati çeken Abdullah, şöyle devam etti: “Bölgenin barışa kavuşması ancak işgalin sona ermesi ve Filistin halkının tüm haklarına kavuşmasıyla mümkün olur. Tüm halkların kendi kaderlerini belirleme hakkı var. Filistinlilerin bu hakkını inkar etmek ise mümkün değildir. Kudüs bizim birliğimizin merkezidir. Bu kutsal kentte nefret ve bölünmeye de yer yoktur.”

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun da yaptığı yazılı açıklamada, Filistin halkıyla dayanışma için konuşmaların yeterli olmadığının altını çizdi.

Filistin'le dayanışmanın Filistinlilerin kendi topraklarında egemen yaşama hakkını tanıyacak nihai çözüm içeren planlar üzerinde çalışmakla olacağına dikkati çeken Tebbun, “Filistin davasını tasfiye etme yönündeki çabalarla mücadele” çağrısı yaptı. (bianet)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol