Irak'ta 13 televizyon ve radyo  kanalına ait ofisler kapatıldı

Irak Ulusal İletişim ve Medya Komisyonu yönetim kurulunun Perşembe günkü toplantısında, aralarında Suudi Arabistan merkezli El-Hades, Lübnan merkezli Anb ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nden yayın yapan NRT Televizyonu, Dicle, Eş-Şarkiyye, El-Felluce, Er-Raşid ve 'Burası Bağdat' televizyon kanallarının ofislerinin 3 ay süreliğine kapatılmasına karar verdi. 

Komisyon ayrıca, ABD merkezli 'El-Hurra Irak' ve 'Sava' radyoları ile yerel 'Radyo en-Nas', 'Bugün' ve 'Nava' radyolarının ofislerinin kapatılmasını da kararlaştırdı.

Irak'ta Basın Özgürlüğünü Savunma Cemiyeti, komisyonun bu kararını 'dikta davranışı' şeklinde niteleyerek yapılanlardan büyük endişe duyulduğunu açıkladı.

Cemiyet yayınladığı açıklamasında söz konusu kararların basın ve iletişimi garanti altına alan anayasa ve kanunlara aykırı olduğu vurgulandı.

Cemiyet Irak Parlamentosu'ndan, Ulusal İletişim ve Medya Komisyonu üyelerinin bu basın kuruluşlarına yönelik keyfi davranışla ilgili sorgulanması çağrısında bulunuldu. 

Ayrıca cemiyet, bakanlar kurulundan bu kararların iptalini ve 'ağızları susturan kararlar' çıkarılmasının sona erdirilmesini istedi.

'Göstericilerin yasa dışı fiilleri terör suçu değil'

Öte yandan, Irak'ta Temyiz Mahkemesi, göstericilerin yasa dışı fiillerinin 'terör suçu' sayılmaması yönünde karar aldı.

Irak Yüksek Yargı Konseyi'nden yapılan yazılı açıklamada, Temyiz Mahkemesi Ceza Heyeti'nin göstericilerin yasa dışı fiillerinin terör kastı taşımadığı sürece terörle mücadele yasası kapsamında değerlendirilemeyeceği kaydedildi.

Irak'taki en yüksek yargı merci olan konsey, geçen hafta yaptığı açıklamada, 2 bin 400 göstericinin serbest bırakıldığını duyurmuştu.

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, 9 Kasım'da yaptığı açıklamada, hükümet karşıtı protestolarda, yasaları ihlal edenlerin müebbete kadar hapis cezası alabilecekleri uyarısında bulunmuştu. (AJANSLAR)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol