banner9

Irak'ta gösteriler yeniden başladı

BAĞDAT- Irak'ın başkenti Bağdat'ta "Yeşil bölge" olarak adlandırılan, hükümet binalarının olduğu bölgeye çok sayı da gösterici girdi.

Irak'ta Cuma Namazı sonrası başkent Bağdat başta olmak üzere ülkenin tüm şehirlerinde hükümet karşıtı protesto gösterileri yeniden başladı. 157 kişinin öldüğü ve 5 binden fazla kişinin yaralandığı 5 gün süren gösterilere ara verilmesinin ardından başkent Bağdat’ta protestocular yeniden bir araya geldi. Çok sayıda gösterici, başkent Bağdat'taki Tahrir Meydanı'nda toplandı. Tahrir Meydanı'nda toplanan göstericiler Al Jumariyah köprüsünden geçerek hükümet binalarının olduğu "Yeşil bölgeye" girdi. Protestocuları Yeşil Bölge’den çıkarmaya çalışan güvenlik güçlerinin göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su kullandığı bildirildi. Yeşil Bölge’ye giren göstericiler ve güvenlik güçleri arasında yaşanan çatışmalarda bir göstericinin yaralandığı ifade edildi.

Irak'ta işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmetinin yetersizliğine karşı 1 Ekim’de başlatılan ve kısa sürede hükümet karşıtı gösterilere dönen protestolar, Hazreti Hüseyin’in ölüm yıl dönümü ve Erbain törenlerine denk gelmesi nedeniyle eylemelere ara verilmişti. (İHA)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol