İran’da cezaevleri boşaltılıyor

İran’da koronavirüs salgınının durdurulabilmesi için 54 bini aşkın tutuklu ve mahkûmun geçici olarak serbest bırakılacağı duyurulurken, yüz binlerce sağlık görevlisiyle kontrollere başlanacak.

Resmi rakamlara göre, Kum şehrinden başlayan yeni koronavirüsü türü Covid-19’a onlarca parlamenterin de aralarında olduğu 2 bin 922 kişi yakalandı. Bir önceki güne göre 586 yeni vaka ortaya çıktığı anlamına geliyor.

Aynı verilere göre, şimdiye kadar en az 92 kişi hayatını kaybetti. Ancak yabancı basın bu sayının yüzlerce olabileceğini tahmin ediyor.

Hükümetin Covid-19’un yayılmasını engellemek için cezaevlerindeki 54 bin tutuklu ve mahkûmu geçici olarak serbest bırakacağı öğrenildi. Ancak hangilerinin bu kapsama gireceğine açıklık getirilmedi.

Ayrıca başta Kum şehri olmak üzere ülke genelindeki kontrolleri arttırmak amacıyla 300 bini aşkın sağlık görevlisi harekete geçiriliyor. Kum şehri Irak, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn’den çok sayıda kişinin ziyaretine uğruyor ve Kum’dan bu ülkelere dönenlerde Covid-19 virüsü teşhis edilmişti.

Kum şehrinden çıkan herkesin kontrol edileceği duyurulurken, virüsü şüphesi bulunan kişilerin ise karantinaya alınacağı açıklandı.

İran’da son olarak dini lider Ayetullah Ali Hamaney’in danışmalarından birinin de virüsten yaşamını yitirdiği duyurulmuştu. Virüsün bulaştığı kişiler arasında en az 23 parlamenter de bulunuyor.

Korona virüsü nedeniyle önceki gün 31 kişinin daha hayatını kaybettiği bildirilirken, toplam ölü sayısının 3 bin 14'e ulaştığı ifade edildi.

Ulusal Sağlık Komisyonu, Çin genelinde 139 yeni vakanın kayıtlara geçtiğini, toplam vaka sayısının ise 80 bin 409'a yükseldiğini bildirdi. Vakalardan 134'ünün, salgının merkezi olduğu düşünülen Hubei eyaletinde görüldüğü belirtildi. Komisyon, iyileşerek taburcu edilen hastaların sayısının da 52 bin 45'e ulaştığını aktardı.

Korona virüsü bulaşan ilk köpek

Hong Kong'da Covid-19 hastası bir kişinin virüsü köpeğine bulaştırdığı tespit edildi. Testleri pozitif sonuç veren Pomeranian türü bir köpeğin, dünya genelinde korona virüsü bulaşan ilk köpek olduğu belirtildi.

Söz konusu vaka yeni korona virüsünün insandan hayvana bulaştığı ilk vaka olurken, köpeğin virüsü insanlara veya başka hayvanlara bulaştırabileceğine dair ise hiçbir belirti bulunmadığı ifade edildi. Söz konusu köpeğin karantina altında tutulduğu bildirildi.

Çin'den sonra en çok can kaybı İtalya'da

Çin dışında en çok ölümün yaşandığı İtalya'da ise Covid-19 salgını nedeniyle ölü sayısı 107'ye yükselirken, tüm okulların 15 Mart'a kadar kapatıldığı açıklandı. Ülkedeki korona virüsü vaka sayısının ise 3 bin 89’a yükseldiği bildirildi.

Güney Kore'de hayatını kaybedenlerin sayısı 35'e, toplam vaka sayısı ise 5 bin 766'ya çıktı. Ülkedeki vakaların yaklaşık yüzde 60'ının Daegu kentindeki Shincheonji kilisesiyle ilişkili olduğu belirtildi. Daegu'daki vaka sayısının ise 4 bin 326'ya çıktığı bildirildi. (AJANSLAR)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol