Koronavirüs 1 milyona yakın kişiye bulaştı

Çin’in Wuhan kentinde Aralık ayında ortaya çıkan Covid-19 virüsü dünya genelinde hızlı bir şekilde yayılmaya devam ediyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), virüsün hızlı yayılması konusundaki endişelerini ifade ederek, geçen bir hafta içerisinde ölümlerin ikiye katlandığına dikkat çekti.

187 ülkede 1 milyona yakın vaka

John Hopkins Üniversitesi’nin oluşturduğu interaktif haritaya göre, dünya genelinde doğrulanmış vaka sayısı, en az 187 ülkede 926 bini geçti.

Çoğu ülkede testler sadece hastaneye yatırılması gereken hallerde yapıldığı için, gerçek vaka sayısının çok daha yüksek olduğu tahmin ediliyor. Teşhisi konulan vakalardan şimdiye kadar 193 bine yakını iyileşti.

Vaka sayısında ABD ilk sırada

Vaka sayısında birinci sırada ABD yer alıyor. Bu ülkede toplam vaka sayısı 209 bini aştı.

ABD’yi 110 bin 500’ü aşkın vaka ile İtalya, 102 bini aşkın vaka ile İspanya, 82 bin 300’ü aşkın vaka ile Çin, 77 bin 500’ü aşkın vaka ile Almanya, 57 bin 700’ü aşkın vaka ile Fransa, 47 bin 600 dolayında vaka ile İran ve 30 bine yakın vaka ile Birleşik Krallık takip ediyor.

Ölü sayısı 46 bini aştı

Yeni tip koronavirüsten dolayı hayatını kaybedenlerin sayısı ise dünya genelinde 46 bin 400’ün üzerine çıktı. Sadece son 24 saat içerisinde dünya genelinde resmi verilere göre 5 bine yakın yeni ölüm gerçekleşirken, yeni vaka sayısı da 77 bini aştı.

Son 24 saat içerisinde en fazla ölümlerin yaşandığı ülkeler, 1.036 kişinin ölümüyle ABD, 864 ölümle İspanya ve 727 ölümle İtalya olarak kayda geçti.

İtalya’da Şubat ayı sonundan bu yana hayatını kaybedenlerin sayısı 13 bin 155’e çıktı.

Ölü sayısı konusunda ikinci sırada yer alan İspanya’da 9 bin 53 kişi yaşamını yitirirken, bu ülkeyi takip eden ABD’de toplam ölü sayış 4 bin 476 olarak açıklandı.

Fransa, 4 bin 782 kişinin ölümüyle dördüncü sırada yer alıyor. Virüsün ortaya çıktığı Çin’de resmi verilere göre 3 bin 312 kişi hayatını kaybetti.

Çin gerçek ölü sayısını gizledi mi?

Çin’de de ölü sayısına ilişkin geçeklerin gizlendiğine dair son günlerce bir çok haber yapıldı. Wuhan kentinde düzenlenen cenaze törenlerinin, sadece bu kentte en az 35 bin kişinin öldüğüne işaret ettiği belirtiliyor. Sosyal ağlarda yayınlanan görüntüler ve tanıklıklar da, binlerce kişinin saatlerce cenazelerini almak için kuyruklarda beklediğini gösteriyor. ABD Kongresi’nin finanse ettiği Radio Free Asia (RFA), gerçek ölü sayısının 42 bin olduğunu iddia etti. Radyo bu iddiasını Wuhan’da cesetlerin yakıldığı yedi krematoryumdan çıkan çıkışlara dayandırıyor.

İran’da iddialar göre 14 bin 700’ü aşkın ölü var

Koronavirüse ilişkin bilançoyu gizlediğine dair ciddi şüphelerin olduğu diğer bir ülke ise İran olarak dikkat çekiyor. Resmi verilere göre bu ülkede 3 bin 36 kişi hayatını kaybetti. Ancak sürgündeki muhalif kaynaklara göre 237 kentte 14 bin 700’ü aşkın kişi hayatını kaybetti. (AJANSLAR)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol