Mısır’da yılın ilk 3 ayında 60 kadın öldürüldü

Edrak Kalkınma ve Eşitlik Vakfı’na bağlı Kadın ve Kız Çocuklarına Yönelik Cinsiyet Temelli Şiddet Suçları Gözlemevi tarafından “Mısır'da Kadın ve Çocuklara Yönelik Şiddet Suç Oranları” başlıklı bir rapor yayınlandı. 2021 yılının ilk 3 ayında toplamda 140 kadının çeşitli şiddet türüne maruz kaldığı belirtilen raporda, 60 kadının da öldürüldüğü aktarıldı. Ayrıca raporda, 10 kadının da katliam girişiminden son anda kurtulduğu kaydedildi. Nu Jinha’da yer alan raporda, birçok kadının da “intihar” adı altında yaşamını yitirdiği belirtildi.

 Raporda, “Yılın ilk 3 ayında 20 kadın intihara sürüklendi. Bunun yanı sıra 6 kadın maruz kaldığı şiddet nedeniyle yaşamını engelli olarak devam ederken, 17 kadın tecavüze maruz bırakıldı, 14 kadın ise tacize uğradı. Mısır’da 2 kadın sünneti olayı da yaşandı” şeklinde kadına yönelik saldırılar sıralandı.

 Failler tanıdık

 Rapora göre, kadın ve çocukların bir aile üyesi veya partner tarafından öldürülme oranları listenin başında gelirken, derin kırık ve yaralara neden olabilecek yaralanma oranları ile kalıcı veya geçici sakatlıklar ikinci sırada yer aldı. Raporda, Mısır Ceza Kanunu'nun 242. maddesine göre tekrarlanan suçlarda uygulanan daha ağır cezalara rağmen şiddet uygulayan erkeğin bunu yine de tekrarladığının altı çiziliyor.

Raporda, 19-30 yaşları arasındaki kadınların yüzde 15,7'sinin cinsiyete dayalı şiddete maruz kaldığı, gözlenen şiddet suçların yüzde 72’sinin kentsel alanlarda yoğunlaştığı, yüzde 27’sinin ise kırsal alanlarda meydana geldiği belirtildi.

 Gözlemevi, yılın ilk 3 ayında meydana gelen ihlallerin sadece resmi yapılan başvurulardan elde edilen rakamlar olduğunu belirterek, kısmen basın-yayın organlarından da derlenen bilgiler ışığında raporun oluşturulduğunu ifade etti. (AJANSLAR)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol