'Savaşta 30 günde olan  yıkımı bir patlamada yaşadık'

Beyrut Valiliği, 100'den fazla kişinin de kayıp olduğunu duyurdu. Kurtarma ekipleri kayıpları arıyor.

Bazı görgü tanıkları, kentte büyük yıkıma yol açan ve 240 km uzaklıktaki Kıbrıs'ta bile hissedilen patlama için "Atom bombası gibiydi" dedi.

Bir diğer görgü tanığı ise "2006'daki savaşta 30 günde yaşadığımız yıkımı bir patlamada yaşadık" diye konuştu.

Beyrutlular görüntülerin ilk anda hafızalarında iç savaş yıllarını ve İsrail'in hava saldırılarını canlandırdığını söyledi.

Patlama sırasında yaşanan bir doğumun hikayesi

Öte yandan, Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta bir kadın meydana gelen şiddetli patlamaya doğumhanede yakalandı.

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta meydana gelen şiddetli patlama sırasında Emmanuelle Khnassier, El-Rum Hastanesi’nde doğumhaneye alınmıştı. Doğumu kayda almak isteyen Emmanuelle’nin eşi Edmond Khnassier tarafından çekilen görüntülerde, şiddetli patlamanın yaşandığı anlar kayıtlara geçti. Patlamanın şiddetiyle doğumhanede ve hastanede büyük hasar meydana geldi.

Patlama sonrası doğumun gerçekleştiği, bebeğin ve annesinin ilk müdahalenin ardından başka bir hastaneye sevk edildiği belirtildi. Bebek ve annenin durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Lübnan Sağlık Bakanı Hassan Hamad dün yaptığı açıklamada, El Rum Hastanesi’nin patlamadan dolayı tamamen hizmet dışı kaldığını bildirmişti.

Halk sokakları kendi çabalarıyla temizliyor

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta halk, meydana gelen patlama sonrası molozla dolan sokakları kendi çabalarıyla temizliyor.

Lübnan'daki Beyrut Limanı'nda dün meydana gelen patlama sonrası sokaklar molozlarla doldu. Normal hayata dönmek için Beyrutlular, molozları temizlemeye başladı. Gönüllü gruplar halinde bir araya gelen halk, sokak sokak temizleme çalışmalarına başladı. Beyrutlular, ağır hasar gören Gemayzeh, Mar Mikhael ve Eşrafiye bölgelerinde sokakları temizleyerek çalışmaları sürdüreceklerini belirtti. 

Türk ekipleri Beyrut'ta yardım çalışmalarına başladı

İHH İnsani Yardım Vakfı'na bağlı ekipler, Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta meydana gelen patlama sonucu hayatını kaybedenler ve yaralananlar için bölgede harekete geçti.

Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta meydana gelen patlamanın ardından yaraları sarmak üzere İHH İnsani Yardım Vakfı harekete geçti. Vakfa bağlı ekipler, patlamanın meydana geldiği Beyrut Limanı'nda hayatını kaybeden ve yaralananların hastaneye sevkine yardımcı oluyor. Yaraların sarılmasına yardımcı olmak üzere ilk etapta patlama bölgesinde hayatını kaybeden ve yaralananların hastaneye sevkine yardımcı olmak üzere ambulans ekibi hizmete geçirildi. Ayrıca evsiz kalanlar için gıda yardımları başladı. Sahada arama kurtarma ekibi oluşturan ekipler, hastanelerdeki ihtiyaç malzemeleri için hazırlıklarını da sürdürüyor. Mülteci kampındaki mutfakta çıkartılan sıcak yemeklerin bölgede evleri zarar gören ailelere gün içerisinde ulaştırılması planlanıyor. İçerisinde sandviç, ayran ve su bulunan bin 200 paket yiyeceğin hazırlığı devam ederken, zarar gören evlerin tamir ve tadilatlarına destek olunacak. Bölgede barınma yardımlarının sağlanacağı ifade edilirken, acil yardımlar kapsamında gıda ve nakdi yardımların ulaştırılması da sağlanacak.

Kriz bitene dek Türk ekipler bölgede

Vakfa bağlı ekipler, ihtiyaca göre bölgedeki çalışmalarını artıracak ve kriz sonuna kadar Lübnan halkının yanında durmayı sürdürecek. Vakıf ayrıca, Lübnan halkına yardımda bulunmak isteyen hayırseverlere aracı olarak acil yardım kampanyası da başlattı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol