'Tam cinsiyet eşitliğine ulaşmak için 300 yıl gerekiyor'

Salgın, şiddetli çatışmalar, iklim değişikliği, kadınların cinsel-üreme sağlığına ve haklarına yönelik tepkiler gibi küresel zorlukların cinsiyet eşitsizliklerini daha da şiddetlendirdiğini belirten BM Kadın Birimi, ‘tam cinsiyet eşitliğine ulaşmak için 300 yıla yakın bir süre gerektiğini’ vurguladı.

BM Kadın Birimi ve BM Ekonomik ve Sosyal İşler Departmanı (UN DESA) tarafından yayınlanan raporda; mevcut ilerleme hızıyla yasal korumadaki boşlukları kapatmanın ve ayrımcı yasaları kaldırmanın 286 yıla kadar süreceği öngörüldü. Kadınların işyerinde güç ve liderlik pozisyonlarında eşit olarak temsil edilmeleri için 140 yıl, ulusal parlamentolarda eşit temsili sağlamak için en az 40 yıl gerektiğine dikkat çeken BM raporu; en çok acıyı en yoksul kırsal bölgelerdeki kızların çekeceğini vurguladı.

Dünya genelinde yoksulluğun bile kadın ve kız çocuklarını erkeklere oranla daha fazla etkilediği belirtilerek “2022'nin sonunda, 368 milyon erkek ve erkek çocuğa kıyasla, yaklaşık 383 milyon kadın ve kız çocuğu aşırı yoksulluk içinde yaşayacak” denildi. Raporda küresel olarak kadınlar, salgın nedeniyle 2020'de tahmini 800 milyar dolar gelir kaybettiği vurgulandı.

(HABER MERKEZİ)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol