Trump ve Biden arasında ilk düello

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) 3 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimleri öncesi Cumhuriyetçi Başkan Donald Trump ve Demokrat Parti adayı Joe Biden ilk kez canlı yayın tartışma programında bir araya geldi. Ohio eyaletinin Cleveland kentinde yapılan tartışma programını Fox Televizyonu sunucusu Chris Wallace yönetti. Tartışma programında adaylara 90 dakika boyunca her soruya ikişer dakika yanıt verme hakkı tanındı. Tansiyonun yüksek olduğu programda Trump ile Biden sık sık birbirlerinin sözlerini kesti. İki aday arasındaki sözlü düello birçok kez moderatörü zorladı.

 Yeni üye süreci

  Adaylar ilk olarak Anayasa Mahkemesi’ne Ruth Bader Ginsburg'ün ölümünün ardından yeni üye atama sürecine ilişkin soruyu yanıtladı.

 ABD Başkanı Trump, Senato’daki çoğunlukla bunu yapma hakkı olduğunu ve seçime kadar da çok zaman olduğunu söyledi. Biden ise, Anayasa Mahkemesi yargıç adayı konusunda ABD halkının söz sahibi olması gerektiğini ve bu nedenle yeni yargıcın atanması sürecinde seçim ve yemin töreni sonrasını işaret ederek Şubat ayına kadar beklenmesi gerektiğini savundu.

Trump: Şaka yapmıştım

 Adaylara, "Koronavirüs krizi konusunda halk size neden güvenmeli” sorusu yöneltildi. Trump, birçok sağlık yetkilisinin, sınırları kapatma kararıyla çok sayıda hayat kurtardığı övgüsünde bulunduğunu söyledi. Trump, salgın konusunda hala bir planı olmadığı yönündeki eleştirilere, “Biden Çin’de, Rusya’da, Hindistan’da kaç kişinin öldüğünü bilmiyor” şeklinde yanıtladı.

Trump, Biden’in virüsün yaz aylarında gideceği yönündeki açıklamasını hatırlatması üzerine, “Bu konuda şaka yapmıştım” dedi.

 İki aday, salgın sonrası yaşanan ekonomik sorunlar ve ekonomide çarkların yeniden dönmesi konusunda farklı yaklaşım sergilediklerini bir kez daha vurguladı. Trump, ekonominin açılıp hayatın normale dönmesini savundu.

Biden, tartışmanın bu kısmında Trump’a, “ABD tarihindeki en kötü başkansınız” dedi.

 Biden: Putin’in yavru köpeği

 Biden, “Trump döneminde Amerika’nın daha yoksul ve daha bölünmüş hale geldiğini, Trump’ın Putin’in (yavru) köpeği olduğu ve Putin'e Amerikan askerlerinin başına konulan para ödülü konusunda Putin'e bir şey söylemeyi bile reddetti" sözlerini sarf etti. Trump ise, yüksek sesle, "Senin oğlun Moskova’da 3,5 milyon dolar almış" iddiasıyla Biden’in sözlerini böldü.

 Vergi beyanı tartışması

Moderatör Wallace, New York Times’ın Trump'ın 2016 ve 2017’de 750 Dolar vergi ödediği yönündeki haberini gündeme getirdi.

Trump, soruya “Milyonlarca dolar federal gelir vergisi ödedim” yanıtı verdi.

 Bunun üzerine rakibi Joe Biden, “O zaman vergi beyannamenizi bize gösterin” dedi.

 Irkçılık tartışması

 ABD'deki ırkçılığa dair de adaylara sorular yöneltildi. Biden, Trump’ın ortalığı sakinleştirmek yerine yangına körükle gittiğini söyledi. Biden, şiddete başvuranların cezalandırılması gerektiğini sözlerine ekledi.

 "Kanun ve nizam" söylemine tartışmada da dile getiren Trump ise, “Biden kanun ve nizamı destekliyorum diyemiyor. Yoksa sosyal demokrat destekçilerini kaybeder” dedi.

“Beyazların üstünlüğü”

 “Beyazların üstünlüğünü” savunan gruplar ve Antifa hareketi de tartışma konuları arasındaydı.

Trump'a, "Beyazların üstünlüğünü savunan grupları kınayacak mısınız" sorusu yöneltildi. "Kimi kınamamı istiyorsunuz" diye soran Trump, soruya net bir cevap vermekten kaçındı ve özerk eylemci guruplarını içeren hareket olan Antifa'yı gündeme getirdi.

 Biden ise, Trump yönetiminin FBI Başkanı ChrisWray'inAntifa değerlendirmesine atıfta bulunarak, "Antifa bir örgüt değil ideoloji. Bunu FBI Başkanı bile söyledi" ifadelerini kullandı.

 İki aday, 3 Kasım'daki seçimlere kadar Ekim ayında iki kez daha canlı yayında karşı karşıya gelecek.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol