Değişmeden sonsuza kadar yaşamak, yaşamamaktır. Sonsuza dek aynı seyirde gitmek dogma bir kişiliği yaratır. Yunan filozof Heraklitos’un; değişmeyen tek şey değişimin kendisidir belirlemesi de bunu doğrulamaktadır. Zaten ölüm bile bunun bir örneğidir. Varoluşun anlaşılabilmesi için ölümün olması lazım.

İnsana yön veren ise düşüncedir. Yani düşünce neyse kişi odur. İnsanın düşünce şekli, üslup ve hitabı kişinin kendisine yön verir. Düşüncenin oluşu ise zaman ve mekana göre değişim gösterir.

İnsanın aklı ve kalbi iyilik ve kötülüğe aynı mesafe de yakınlık ve uzaklık gösterir. İnsanların olaylara karşı takındığı tavır, onu doğruya ya da yanlışa götürmesini belirler. Eğer kişi ahlaklı, dürüst ve bilinç düzeyi yüksekse şuan içinde yaşadığımız dünya sürecinde ters ilerleyen zihniyet biçimine karşı hakikatin takipçisi olur.

Bunun için özgür bir düşünce ve iradeye sahip olunması lazım. Yani yanlış şeyler ve kişilere tutsak olmak, esasında köleliği yaratır. Köleliği reddetmek ise bu zihniyet biçimine karşı radikal bir duruşu gerektirir.

Bilindiği gibi insanlarda gelişen kapitalist modernite hastalıkları onda çarpık bir kişilik ve rezil bir yaşam biçimini oluşturur. Kendindeki bu hastalıkları tedavi etmek için ise, önce iyi bir tahlil yapmak gerekir. Ama kişi kendi arzularına ve güdülerine o kadar köledir ki, içinde olduğu rezilliğin bile farkında değildir. Hatta rezillik yaptıkça kendisini daha bir zeki görür. Kurnaz tilki misali etrafındaki bütün insanlara kullanacağı bir araç gözüyle bakar. Ama bilinmelidir ki düşüncesi ve duyguları köle olanların kurnazlığı tutmaz. Çünkü onlar hayatları boyunca kendi sapkın düşüncelerinin esiri olurlar. Dolayısıyla namuslu ve onurlu bir yaşam onlar için çok da bir şey ifade etmez. Çünkü onursuzluk ve utanmazlık onlar için bir yaşam biçimi haline gelmiş.

Yazımızın başında da demiştik değişmeden sonsuza kadar yaşamak, yaşamamaktır ve sonsuza dek aynı seyirde gitmek dogma bir kişiliği yaratır. Dolayısıyla fikirde ve duyguda ahlaki ilkeler temelinde değişim her zaman şarttır.

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol