500 Bin Öğrenci Karnesini Aldı

Diyarbakır'da karnelerini alan yaklaşık 500 bin öğrenci yarıyıl tatiline girdi. İl Milli Eğitim Müdürü Doç. Dr. Feysel Taşçıer, öğrencilere karneleri ile birlikte hediye de dağıttı. Diyarbakır'ın Bağlar İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Erdoğan ise, Kabahıdır Köyü İlkokulu’nda eğitim gören öğrencilere karnelerini dağıtıp, giysi hediye etti.

Diyarbakır’ın merkez Kayapınar ilçesinde bulunan Vehbi Koç İlkokulunda karne dağıtım töreni düzendi. Törene İl Milli Eğitim Müdürü Doç. Dr. Feysel Taşçıer, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı. İl Milli Eğitim Müdürü Taşçıer, karnelerini alan öğrencilere aralarında kitapların da bulunduğu çeşitli hediyeler dağıttı.

İki haftalık yarıyıl tatilinin başladığını belirten Taşçıer, "Diyarbakır eğitim ailesi olarak il genelinde bin 900 okulda 500 bine yakın öğrencimiz karne heyecanı yaşadı. 25 bin civarında öğretmenimizle birlikte bu molaya başlıyoruz. Bu mola çocuklarımız, velilerimiz ve elbette öğretmenlerimiz için bir dinlenme süresi. Yeniden tazelenme ve nefes alma süreci. Zamanımızı okuyarak geçireceğiz, çocuklarla birlikte kitap dağıtıyoruz. İl genelinde birinci dönem itibarıyla çok sayıda kütüphaneye, çeşitli atölyelere kavuştuk. Çok sayıda projemiz var ve bu çerçevede devam edecek. Okumaya önem ve değer veren nesillerin artarak gelişmesi için 1 milyona yakın kitap bağışı hedefiyle yola çıktık. İnşallah başaracağız. Bugünkü molada da çocuklarımıza tavsiye ettiğimiz şey, dinlenmek ve bol bol okumak" dedi.

Köy okulu öğrencilerine sürpriz

Diyarbakır'ın Bağlar İlçe’nde Kabahıdır Köyü İlkokulu’nda eğitim gören 90 öğrenciye karne günü sürpriz yapıldı. Bağlar İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Erdoğan, daha önce belirlediği köy okulu için iş adamı Suat Bakırcı ile görüşerek öğrencilere sürpriz yapmak istediğini iletti.

Teklifi kabul eden Bakırcı, 90 öğrenci için yedeklerle birlikte 110 okul kıyafeti hazırladı. Karne gününde köye gelerek öğrencilerin karnelerini dağıtan Erdoğan ve Bakırcı, daha sonra öğrencilere giysilerini dağıtarak sevinçlerine ortak oldu.

"Çocukların yüzündeki mutluluk bana yetiyor"

Bağlar İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Erdoğan, kent merkezinde bu tür etkinliklerin yoğun bir şekilde yapıldığını söyledi.

Kendisinin bir farkındalık oluşturmak istediğini belirten Erdoğan, "Köy okullarının da bizim okulumuz olduğunu göstermeye çalıştık. Öğrencilere, köylülere, öğretmenlerimize destek olmak amacıyla böyle bir şey yaptık. Özellikle köylerde bu tür sıkıntıların yoğun olduğunu gördüm. Daha önce de yurt içindeki ve yurt dışındaki iş adamlarıyla diyaloğa geçmiştik. Onlara daha önce kaban ve bot yardımlarında bulunduk. Bugün de böyle bir okulda o çocuklarımızı sevindirmek, en azından karne almanın vermiş olduğu sevinci yaptığımız bu giysi yardımıyla perçinleştirmek istedik. Çocukların yüzündeki mutluluk bana yetiyor zaten" dedi.

Öğrencilerden Muhammed Taha Şimşek, karne gününde hediye aldıklarını belirterek emeği geçenlere teşekkür etti. Öğrencilerden Pervin Kaya ise, "Karnemizi aldık, çok mutlu olduk. Karne gününde bize hediyeler getirdiler. Bizi düşünen ve hediye getirenlere teşekkür ediyoruz" şeklinde konuştu. (İHA)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol