Daha sağlıklı bir ortamda okula gidecekler

Diyarbakır’a atandığı günden itibaren tek derdi 500 bin öğrencinin daha kaliteli eğitim alması olan Doç. Dr. Feysel Taşçıer ve ekibi çıtayı yükseltmek için yaptıkları yeni projeler ile adeta Diyarbakır’ın kanayan yarası olan eğitime neşter vurup üst üste başarılar elde etti.

Cumhuriyet tarihinde yapılamayan bir çok projeyi hayata geçiren Taşçıer ve ekibi 18 ayda gerçekleştirdikleri çalışmalarla hem öğretmen, hem öğrenci ve hem de velilerin gözdesi haline geldi.

Akademik çözümlerle başarıya ulaşıldı

Akademik başarı sıralamasında LGS’de 2019 sıralamasında 73. sırada yer alan Diyarbakır eğitimini masaya yatıran Taşçıer, YKS sonuçları baz alındığında kentin sıralamasının olması gerekenin çok altında olduğu görüp, yıl boyunca gerçekleştirdikleri özel eylem planları ve deneme sınavlarıyla sorun alanlarını belirleyerek, başarıyı düşüren nedenleri ortadan kaldıran çalışmalara imza attı.

Pandemi koşullarında evlerinden çıkamayan öğrencilere yönelik de çalışma yapan İl Milli Eğitim Müdürlüğü, süreç boyunca her ay deneme sınavları yayınlamaya başladı. Kapsamı değişen Liseye Geçiş Sistemi için örnek soru ve konu kapsamını içeren kılavuz yayınladı. Öğrencilerin EBA üzerinden aldıkları derslere ek olarak, Diyarbakır’da görev yapan öğretmenlerin ders anlatım videoları meslek lisesi öğretmenlerinin çekimleriyle müdürlük adına açılan YouTube kanalına yüklendi.

Doç. Dr. Feysel Taşçıer ve ekibinin masaya yatırdığı Diyarbakır eğitim camiasında sorunlar teker teker tespit edilerek bunlara çözümler üretildi. Masaya yatırılan sorunlardan biri olan meslek liselerine yönelik yapılan projelerle meslek liseleri birer fabrika gibi çalışmaya başlatıldı.

Çalışmalarını aralıksız sürdürdü

Diyarbakır eğitim sorununa neşter vuran İl Milli Eğitim Müdürü Doç. Dr. Feysel Taşçıer ve ekibi pandemi sürecinde de çalışmalarını aksatmadan sürdürdü. Bu dönemde, öğrenciler için aileleriyle birlikte yapabilecekleri etkinlikleri içeren etkinlik kitabı yayınlandı. YouTube kanalı üzerinden kültürel bir inovasyon oluşturularak ebru sanatı ile Anadolu Masalları birleştirilerek her hafta bir masal yayınlandı.

Okul öncesi ve ilkokul öğrencilerinin evlerinde yapabilecekleri etkinlikleri içeren videolar, haftalık olarak YouTube kanalında yayınlandı. Pandemi süreci tedbirlerinin eğitim alanında uygulamaya başlandığı tarihte yapılan planlamalar sonucu ilki 23 Mart’ta gerçekleştirilen 76 eğitimle 9 bin 200 öğretmene online eğitim düzenlendi. Proje geliştirmek isteyen öğretmenler için proje hazırlık rehberleri oluşturularak YouTube kanalına yüklendi.

Bilim sanat merkezi aracılığıyla hastaneler ve emniyet mensupları için 3 boyutlu yazıcılarla siperlikler ve koruyucu tulumlar üretildi. Sınavlara hazırlanan öğrenciler için aylık denemeler yayınlandı. 2019 yılı eTwinning Bölgesel Konferansı 13 farklı ilden 210 öğretmenin katılımıyla Diyarbakır’da düzenlendi. 2019 yılında öğretmenler 43 kalite etiketi aldı. 2020 yılında 10 okul "eTwinning Okulu" olmaya hak kazandı. Türkiye'de ilk defa düzenlenen "Online Erken Çocukluk Eğitim Zirvesi" Diyarbakır moderatörlüğünde 3 bin öğretmenin katılımıyla online olarak yapıldı.

Müdürlük tarafından açılan YouTube kanalı 4 ay gibi kısa bir sürede; 164 video yükleyerek 15 bin 539 aboneye ulaşıp, yüklenen videolar 1.6 milyon defa gösterilmiş ve 3 milyon 700 saat izlendi. 2020-2021 eğitim-öğretim yılı için bütün tedbirler alınarak gerekli tüm hazırlıklar tamamlandı. Okulların pandemi koşullarına ve risklerine karşı olası bütün tedbirler gözden geçirilerek hem veliler hem de çocuklara her türlü destek verildi.

Daha sağlıklı bir ortamda okula gidecekler

Korunmanın aynı zamanda korumak olduğunu belirten Doç. Dr. Feysel Taşçıer, “Maske, mesafe ve sosyal izolasyona bu süreçte göstereceğimiz hassasiyet çocuklarımızın daha sağlıklı bir ortamda okullarına kavuşmaları sağlanacaktır. Yeni eğitim-öğretim yılında uygulamaya koyacağımız bazı projelerimiz şunlardır; öğretmenlerimizin mesleki gelişimini destekleyecek ve aynı zamanda öğrencilerimizin ilgi ve yetenekleri doğrultusunda alabilecekleri eğitimler “Diyarbakır Eğitim Akademisi” kapsamında açılacaktır. Gelişen teknolojinin, okullarımıza entegrasyonunun sağlanması ve çalışmaların görünürlüğünün arttırılması adına pilot uygulamasının bu sene başlatılacağı “QR kodlarla” okul tanıtımı projesi ilimizdeki bütün okullara uygulanacaktır. Özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerimizin eğitim öğretim hizmetlerinden aldıkları verimi artırmak adına müdürlüğümüzce özel tedbirler alınmasına yönelik geliştirilen projeler hayata geçirilecektir. “Meslek Liseleri Yaşamın İçinde” projesiyle meslek lisesi öğrencilerimiz öğretmenlerinin mentörlüğünde ihtiyaç duyan vatandaşlarımıza yardımcı olacaktır” ifadelerini kullandı. (İHA)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol