Diyarbakırlı iş adamı Mehmet Cansız, okuduğu okulun yıkılması üzerine yeni bir okul için kolları sıvadı. Bağlar ilçesi 5 Nisan Mahallesi'nde açılışı gerçekleşen Mehmet Cansız Ortaokulu açılışı ve İlköğretim Haftası kutlama programına Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, iş adamı Mehmet Cansız, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakoç, AK Parti Milletvekili Ebubekir Bal, AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Muhammet Şerif Aydın, Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu ve öğrenciler katıldı.

Açılış konuşması yapan Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, henüz aşısını olmayan öğretmenlere çağrıda bulunarak, öncü olmalarını ve aşı problemini çözmelerini istedi. Vali Karaloğlu, “Yüzde 75’in üzerine Diyarbakır’daki aşılama oranını çıkarmamız lazım. Onun için velilerimizin de bize destek olması lazım. Sonra çocuklarımızın bize destek olması lazım. Onların da özellikle hijyen kurallarına uymaları, mesafe kurallarına uymaları, okullarını, sınıflarını sık sık havalandırmaları lazım ki biz bu pandemi döneminde kesintisiz eğitimimize devam edelim. Bu mahallede doğmuş, buradaki Ali Faik Okulu’nda okumuş bu mahallenin çocuğu. Kendi mahallesine, kendi toprağında, kendi halkına, milletine olan borcunu ödüyor. Burası önemlidir, yoksa devlet yapar, geç yapar, erken yapar, yapar. Ama bizim hayırseverler olarak, imkanı olan vatandaşlar olarak özellikle eğitim konusunda hayırda bulunmak, hayırda yarışmanın önemli olduğunu ifade etmek istiyorum” dedi.

İş adamı Mehmet Cansız ise, adının hayırla anılmasını istediğini dile getirerek, sonucunun çok güzel olduğunu söyledi. Cansız, “Ben bu mahallede doğdum, bu okulda eski Ali Faik Okulu’nda okudum. Bizde bu topraklara minnet borcumuzu nasıl öderiz diye düşünürken şunu hayal ettim, bu çocuklar konum olarak şansız bir bölgede olabilir, sıkıştırılmış bir alanda onlara nasıl bir şans verebilirim dedim. Özel okul statüsünde, hatta belirli şeyleri onları geçecek şekilde yaşam tarzı sunmak istedim. Çok şükür çıkan sonuç bizi gayet mutlu ediyor” diye konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol