UNICEF: 168 milyondan fazla çocuk yüz yüze eğitim alamadı

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Kovid-19 salgınının çocukları ve eğitimlerini nasıl etkilediğine ilişkin rapor yayımladı.

Rapora göre her 7 çocuktan biri, yani 214 milyon çocuk, yüz yüze eğitim imkanın dörtte üçünden fazlasını salgın yüzünden kaçırdı.168 milyondan fazla çocuk ise okullarının yaklaşık bir yıl kapalı kalması nedeniyle yüz yüze eğitim alamadı.

14 ülkede okullar Mart 2020'den Şubat 2021'e kadar çoğunlukla kapalı kalırken, üçte ikisi Latin Amerika ve Karayipler'de olan bu ülkelerde 98 milyon okul çağı çocuğu etkilendi.

Okulların en uzun süre kapalı kaldığı ülkelerin başında Panama yer alırken; bu ülkeyi El Salvador, Bangladeş ve Bolivya takip etti. 

UNICEF Direktörü Henrietta Fore, "Yüz yüze eğitime erişimi olmayan çocuklar her geçen gün daha da geride kalıyor, en ağır bedeli de en dışlanmış olanlar ödüyor" dedi.

Fore, okulların bir an önce açılmasına öncelik verilmesi çağrısında bulundu.

UNICEF, salgın boyunca eğitimden mahrum kalan çocuklara dikkati çekmek için Birleşmiş Milletler Genel Merkezi’nin bahçesine 168 milyon çocuğu temsilen 168 boş sıra ve okul çantası yerleştirdi. (AJANSLAR)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol