DERİK ZİRAAT ODASINDAN KURAKLIK RAPORU

HABER MERKEZİ

“Derik İlçesinde 2021 üretim sezonunda yaşanan şiddetli kuraklık nedeniyle kuru tarım arazilerinde ciddi verim kaybı meydana gelmiştir” denilen rapor,  Ziraat Odası Başkanı Faruk Temelli imzasıyla kamuoyu ile paylaşıldı.

Oda personelleri ile birlikte, Tarım ve Orman Bakanlığı İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile eşgüdüm yapılarak arazide kuraklık zarar tespit çalışmalarını yaptıklarına vurgu yapılan raporda, yapılan tespitler kapsamında kuraklık zararının mevcut durumda yüzde 80-90 oranında olduğunun altı çizildi.

Raporun devamında “Derik İlçemizde kuru tarım arazi miktarı 238.656 dekar olup bu alanın 193.974 dekarı buğday, 55.200 dekarı arpa, 3.622 dekarı mercimek ve 1.230 dekar nohut alanı oluşturmaktadır. Bu alanlarının tamamı kuraklıktan hasar görmüştür. Milli ekonominin temeli olan tarımda yaşanan bu zararın tahmini olarak ülke ekonomisine maliyeti, kuru tarım arazilerinde buğday,arpa,mercimek ve nohut ta meydana gelen ve milli ekonomiye olan zararı yaklaşık olarak 190.000.000 TL dir. Bu rakamlara Tarım ve Orman Bakanlığının çiftçilerimize sağladığı ürün fark ödemesi desteklemesi dahil edilmemiştir” bilgilerine yer verildi.

Çiftçilerin zarar ziyanın tazmini için Tarım ve Orman Bakanlığının çiftçilere dekar başı 200 TL kuraklık ödeme yapılması talebinde bulunularak bununla beraberçiftçilerin Kamu Bankalarına ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan tarımsal kredilerinin 5 yıl geri ödemesiz ertelenmesi ve borçlarının taksitlendirilmesiistendi.

                                                                                                                            

Anahtar Kelimeler:
Kuraklık

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol