DİYARBAKIRLI FINDIK İŞÇİSİ ÇOCUKLARA ŞEFKAT ELİ

HABER MERKEZİ x

Fındık hasadı için başta Diyarbakır ve Şanlıurfa olmak üzere Doğu ve Güneydoğu’dan Giresun’a giden mevsimlik işçilerinin çocuklarına Giresun Kalesi ve müze gezisi düzenlendi. Eski Diyarbakır Vali Yardımcısı ve Çınar Kaymakamı olarak görev yapan Giresun Vali Yardımcısı Dr. Hasan Tanrıseven, “Çocuklar, tarla ve bahçede işçi olarak değil, Giresun’un tarihini öğrenerek eğitici ve kültürel faaliyetlerle Giresun’u hatırlayacak” dedi.

Mevsimlik Tarım işçilerinin Çalışma ve Sosyal Hayatlarının iyileştirilmesi Projesi(METİP) kapsamında oluşturulan Mevsimlik Tarım İşçileri Geçici Konaklama Merkezinde kalan tarım işçilerinin çocuklarına yönelik tam gün eğitici ve eğlendirici program yapıldı. Kalede piknik yaparak çocuk oyun sahasında eğlenen çocuklar, çocukluklarını yaşayarak mutlu bir gün geçirdi. Öğretmenler eşliğinde Giresun Kalesini gezen çocuklara Kale ve Giresun’un tarihçesi hakkında bilgi verildi. Vali Yardımcısı Dr. Hasan Tanrıseven, Giresun Valiliğince 16 yaşın altındaki çocukların fındık hasadında çalıştırılmasının yasaklandığını belirterek, çocukların günlerini değerlendirmeleri için eğitim ve eğlence programları düzenlendiğini kaydetti.

ÇOCUKLARA KURS, EĞLENCE VE GEZİ PROGRAMI

Fındık işçileri sabah erken saatlerde fındık toplamaya giderken çocuklara konaklama merkezi ve yakınındaki eğitim kurumlarında resim ve müzik eğitimleri verildiğini kaydeden Giresun Vali Yardımcısı Dr. Hasan Tanrıseven, çocukları ödüllendirmek için belli aralıklarla Giresun Kalesi, Giresun Müzesi gibi tarihi mekânlara da gezi düzenlendiğini söyledi. Giresun Valisi Enver Ünlü’nün de konuyla yakından ilgilendiğini belirten Tanrıseven şunları kaydetti: “Valiliğimiz, 16 yaşın altındaki çocukların fındık hasadında çalışmasını yasakladı. Çocukların yeri tarla değil, okuldur, oyun bahçesidir. Aile büyükleri fındık toplamaya giderken çocuklar, öğretmenlerimiz gözetiminde eğitici ve öğretici faaliyetlere katılıyor. Giresun tarihini öğrenmeleri için de çocuklara yönelik gezi faaliyetleri düzenliyoruz.Doğu ve Güneydoğu’dan gelen çocuklar, tarla ve bahçede işçi olarak değil, Giresun’un tarihini öğrenerek eğitici ve kültürel faaliyetlerle Giresun’u hatırlayacak.”

 AMACIMIZ ÇOCUKLARIN KAYNAŞMASI

Çocukların eğitmenleri ile birlikte piknik yaparak çeşitli oyunlar oynadığını belirten Tanrıseven, fındık işçilerinin çocuklarının Giresun’u tanımaları ve geldiği bölge insanıyla kaynaşmalarının sağlanması gayreti içinde olduklarını söyledi.

 İLK KEZ KALEYE ÇIKTILAR

Adıyaman, Şanlıurfa, Mardin, Diyarbakır, Batman Siirt ve Şırnak illerinden gelen ailelerin çocukları ilk kez Giresun kalesine çıktıklarını belirterek, “Öğretmenlerimiz bize çok güzel şeyler öğretti. Hayatımızda ilk kez Giresun Kalesine çıktık. Bu geziyi unutmayacağız” dediler. Programa katılan 29 çocuğa Vali Yardımcısı Dr. Hasan Tanrıseven ve yetkililer tarafından hediyeler verildi.

DİYARBAKIR’IN YAKINDAN TANIDIĞI İSİM

Fındık hasadı başladığından bu yana başta Diyarbakır olmak üzere Doğu ve Güneydoğu’dan Giresun’a giden fındık işçileri ile yakından ilgilenen Vali Yardımcısı Dr. Hasan Tanrıseven, Diyarbakır Kamuoyunun yakından tanıdığı bir mülki amir. Diyarbakır’da Çınar Kaymakamı, Bismil Kaymakam Vekili olarak görev yapan Tanrıseven Vali Yardımcısı olduğu dönemde Diyarbakırspor Onursal Başkanı olarak takıma önemli katkı sağlamıştı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol