DTB’de preseli pamuk alım-satım seansı gerçekleşti

Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Engin Yeşil’in başkanlığında, bölgede bulunan preseli pamuk alıcıları ve satıcıları bir araya gelerek, elektronik ortamda pamuk alım-satım seansını gerçekleştirdi.

Diyarbakır Ticaret Borsası’nda gerçekleşen Pamuk Alım-Satım seansında 300 ton preseli pamuk satışı gerçekleşti. Pervane Tekstil’in 300 ton preseli pamuğu, kilogramı 26.50 TL’den işlem gördü.

Diyarbakır’da “Beyaz Altın” olarak nitelendirilen pamuğun elektronik ortamda alım ve satımını gerçekleştiren Diyarbakır Ticaret Borsası (DTB) Başkanı Engin Yeşil, elektronik ortamda başlatılan online alım satımın bir ilk olduğunu belirterek, borsada oluşan fiyatın Diyarbakır pamuğu için ulusal ve uluslararası pazarda referans fiyat olarak kabul göreceğini söyledi.

Bölgede bulunan Preseli Pamuk alıcıları ve satıcılarının bir araya geldiği online satış seansı hakkında bilgi veren DTB Başkanı Yeşil, öncelikle Borsaya gelen pamuğun analiz sonuçlarının sisteme işlendiğini belirterek, “Analiz sonuçlarına göre satış sistemine kayıtlı alıcı ve satıcıların cep telefonlarına katılım linkleri gönderilmektedir. Fiyat artırma yolu ile yapılan seans süresinin tamamlanması sonrasında önce satıcıya gönderilen sms ile alıcı bilgisi ve sözleşme düşer. Satışın onaylanması halinde aynı şekilde alıcıya da satıcının bilgileri ve sözleşme gönderilmektedir. Her iki tarafın onayı ile online satış işlemi gerçekleşmiş olur. Böylelikle seans sonrasında oluşan fiyatların daha şeffaf olacağını ve haksız rekabetin önüne geçeceğine inanıyorum” şeklinde konuştu.

Anahtar Kelimeler:
DTB

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol