Kaderine terk edilmiş bir Tekstilkent

Fuat Bulut /Özel Haber

Güneydoğu Ekspres Diyarbakır  - İnşaatına 2019 Kasım ayında başlanan Diyarbakır Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, 129 Hektarlık bir alana sahip. 105 adet sanayi parseli bulunan Tekstil İhtisas OSB’de 61 firma ile sözleşme yapıldı. 1.2 milyar TL’lik yatırım yapan firmalar, 8 bin 687 kişiye de istihdam sağlanacağı taahhüdünü verdi.

Diyarbakır’ı tekstil, giyim ve hazır giyim sanayisinde önemli bir üs haline getirecek olan OSB’de şu ana kadar dört firma üretime hazır durumda, diğer 57 firmanın bir kısmı da inşaat sürecini jeneratörlerle devam ettiriyor. Ancak bu süreçte skandallar yaşanıyor.

GÜNTİAD VE DTSO DEVREDE

Sorunun giderilmesi için Güneydoğu Tekstil Sanayi ve İş İnsanları Derneği (GÜNTİAD) ve Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) bünyesinde enerji sağlayıcısı olan Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. (DEDAŞ) yetkilileri ile yapılan tüm görüşmeler şu ana kadar sonuçsuz kalmış durumda.

DALKIRAN: ÇÖZÜM BEKLİYORUZ

Gazetemiz Güneydoğu Ekspres’e konuşan GÜNTİAD Başkanı Mehmet Dalkıran, “Mevcut durumda bir trafo var ama ağır sanayi makinelerinin bulunduğu fabrikalarımıza yeterli değil. Daha güçlü bir trafo kurulması için görüşmelerimiz oldu ve sözler verildi. Sorunun çözümünü bekliyoruz” dedi.

TOTEM VAR, AMA KAVŞAĞI YOK

Diyarbakır-Elazığ Karayolu’nun 12’nci kilometresinde bulunan Diyarbakır Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin tabelası asılmasına rağmen, tekstilkenti ana yoldan ayıran bir kavşağı yok.

Tekstilciler, ilk öncelik olarak elektrik, ardında da altyapı ve üstyapı sorununun acilen bitirilmesini bekliyor.

CUMHURBAŞKANI, ÖVGÜYLE SÖZ ETMİŞTİ

9 Mart 2019 tarihinde partisinin Diyarbakır İl Başkanlığı’nca İstasyon Meydanı’nda düzenlenen mitingde halka hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin önemine dikkat çekerek, “Şehrimizdeki yatırımcılarımızı toplam 4,6 katrilyon lira tutarında yatırım teşvikiyle destekleyerek 42 bin 200 kişilik yeni istihdam oluşturduk. Diyarbakır’daki 39 bin iş yerimize toplam 1,3 katrilyon liralık Sosyal Güvenlik Kurumu prim teşviki verdik. Diyarbakır’da biri Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (OSB) olmak üzere 2 yeni Organize Sanayi Bölgesi’ni faaliyete geçirdik. Mevcut organize sanayi bölgelerinde üretim yapılan parsellerde 7 bin kişi istihdam ediliyor. Tüm parsellerde üretime geçildiğinde bu sayı 19 bine çıkacak. Bir ay önce Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde 56 firmamıza parsellerini tahsis ettik. Burada 305 milyon lira yatırım yapacak firmalarımız. 8 bin Diyarbakırlı kardeşimize de yeni iş imkanları sağlanacak. Diyarbakır geçen sene tekstil ihracatında 5 katlık bir artışa imza attı. Bu potansiyeli dikkate alarak şehrimizde tekstil üretimini teşvik ediyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol