Sendikalar: Türk-İş'in talebiyle kira bile ödenmez

 Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Kasım ayı enflasyon oranını açıklamasının ardından yeni yılda geçerli olacak zam oranlarına ilişkin 5 aylık rakamlar belli oldu. TÜİK’in açıklamasına göre enflasyon Kasım’da aylık yüzde 2,88 artarken, yıllık enflasyon ise yüzde 84,39 oldu. Bununla beraber Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2023 yılı asgari ücretini belirlemek üzere 7 ve 14 Aralık’ta toplantılar yapacağını duyururken, sendika temsilcileri ve parti komisyonları da, asgari ücrete ilişkin taleplerini açıkladı.

 DİSK: HALK ESAS ALINMIYOR

 DİSK İstanbul Temsilcisi Asalettin Arslanoğlu ise, 13 bin 200 TL olarak talep ettikleri rakamın, DİSK Araştırma Merkezi (DİSK-AR) tarafından yürütülen çalışmalar sonucunda bilimsel verilerle belirlendiğini belirtti. Yürütülen çalışmalarda esas alınan noktalara değinen Arslanoğlu, “En temel kriter olarak,  bir aileden 2 kişinin çalıştığı varsayılarak, aileye girecek toplam ücretin yoksulluk sınırının altında kalmayacak bir ücret olması baz alındı” dedi. Asgari ücret konusunda iktidarın halkı esas almadığını belirten Arslanoğlu, belirlenecek ücretin önceki yıllarda olduğu gibi yine açlık sınırına yakın bir ücret olacağını beklediklerini ifade etti. Ayrıca şu anki enflasyonun geçmiş yıllardaki enflasyon oranlarına göre, çok yükseldiğini vurgulayan Arslanoğlu, bundan dolayı asgari ücretin yılda 4 defa belirlenmesine ilişkin talepte bulunduklarını söyledi. Arslanoğlu, enflasyon artışına rağmen asgari ücretin yılda bir kere belirlenmesi durumunda insanların açlığa ve yoksulluğa mahkum edileceğinin altını çizdi.

 KESK: ESAS NOKTA YOKSULLUK SINIRI

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) İstanbul Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Hüseyin Özev de, Türkiye’de milyonlarca insanın asgari ücret ile çalıştığını söylerken, şu anki asgari ücretin belirlendiği günden itibaren satın alma gücü bakımından erimiş bir duruma geldiğini vurguladı. Açıklanan TÜİK verilerinin gerçeği yansıtmadığına dikkat çeken Özev, halkın yaşadığı enflasyonun çok daha yüksek olduğunu vurgulayarak, “TÜİK resmi verilerinde dahi enflasyon yüzde 84 üzerinde iken, dönem içerisinde belirlenecek asgari ücret yoksulluk sınırının üzerinde bir ücret olmalı. Çünkü yapılan çalışmalarda dahi 4 kişilik bir ailenin geçinebileceği yoksulluk sınırı neredeyse 26 bin TL üzerinde çıkıyor” dedi.

 TOPLANTIDAN YOKSULLUK ÇIKACAK

 Ayrıca Türk-İş’in önerdiği 7 bin 785 TL’lik rakama da değinen Özev, bunun günümüz koşullarında çok düşük bir rakam olduğunu ve bununla bir kiranın bile ödenmediğini söyledi. Ayrıca Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda yer alan temsilcilerin iktidar yanlısı kurum ve kuruluşlardan oluştuğuna işaret eden Özev, gerçekleştirilecek toplantı sonucunda emekçilere ancak yoksulluğun çıkacağını belirterek, “İşte burada işçi ve emekçilerden yana olan sendika ve siyasi partilerin buraya yapacağı baskı, eylem ve etkinlikler ile bu değiştirilebilir” dedi. (M.A)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol