Yazıma kısa bir hikaye ile başlamak istedim.

Öğretmen sınıfta devamlı kavga eden, tartışan, anlaşmazlık çıkaran iki öğrencisini yanına çağırır. Niçin anlaşamadıklarını sorar. Öğrenciler aynı anda öğretmene cevap verirler. İkisi de suçu karşısındakine atar. “öğretmenim ben ne yaparsam arkadaşım bana inat yaptığımın zıddını yapmaya çalışıyor” derler. Bunu üzerine öğretmenleri defalarca nasihatlerde bulunur. Buna  rağmen bu iki öğrenci yaptıklarından vazgeçmiyorlardı.

 Öğretmen bir gün elinde üzeri ambalajlanmış kutuyla sınıfa girer. Kutuyu kendi masasının üzerine bırakır. Öğrencilerin hepsi merak ediyorlardı. Acaba kutunun içinde ne vardı?

 Öğretmen devamlı sorun yaşayan o iki öğrenciyi yanına çağırır. Her ikisini de masanın  birer köşesine gönderir. Kutunun üzerindeki ambalajı çıkartır. İkisine de aynı anda masanın üzerindeki kutunun rengini sorar. Biri der beyaz, diğeri der siyah ve yine tartışmaya başlarlar.

Öğretmen onları biraz dinler sonra yer değiştirmelerini söyler. Tekrar kutunun rengini sorar. Biraz önce beyaz diyen siyah der, siyah diyen de beyaz der. Meğer kutunun bir tarafı beyaz diğer tarafı siyahmış…

Empati kişinin kendisini bir başkasının yerine bırakıp, onu duygu ve düşünce boyutlu anlama gayretidir. Empati anlama, düşünme, hissetme ve iletme biçimi olarak da kabul edilir. Kısaca empati, “kendini bir başkasının yerine bırakabilmek” demek… Yani kendini başkalarının gözüyle görebilme, başkalarını başka insanların gözüyle görme ve başkalarına onların gözüyle bakabilme…

Empati, bir insana, bir topluma veya bir olaya farklı bakış açılarından bakabilme özelliği katıyor. Böylece insana bir olay hakkında daha objektif olmayı sağlıyor ve en önemlisi daha adil olma fırsatı oluşturuyor.

Bunu birçoğumuzda biliyoruz. Olması gerekende budur diyebiliyoruz. Maalesef uygulamada ise olaylara hep kendi tarafımızdan bir açıdan bir kaynaktan bakıyoruz. Haklı olarak hep kendimizi ve bizden olanları görüyoruz.

Bundan dolayıdır ki yanlış yapsak bile yanlışlarımızı görmüyoruz. Aynı hatayı defalarca tekrar edebiliyoruz. Okulda, sokakta, işyerinde, evde bilerek veya bilmeyerek, arkadaşımıza, kardeşimize, çalışanımıza, eşimize ve diğer insanlara karşı acımasız, alaycı, kırıcı söz ve davranışlarda bulunabiliyoruz.

Herkeste olması gereken bir yetenek empati ne yazık ki toplum olarak yoksun olduğumuz bir husustur. İnsanlara ve olaylara olması gereken empati ile bakabilme dileğiyle…

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol